Erken emeklilik Meclis gündeminde

Teklifin yasalaşması durumunda emeklilik hakkı kazanacak kişiler SGK’ya başvurarak, üç ay içerisinde emekli olabilecek

Erken emeklilik Meclis gündeminde

Emeklilik için gerekli prim gününü tamamlayıp yaş bekleyenlerin talebi TBMM gündemine yeniden geliyor.

MHP’nin emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesi için sunduğu ancak kabul edilmeyen yasa teklifinin Meclis’in açılmasıyla raftan inmesi bekleniyor.

Türkiye gazetesinden Sefa Bilgitekin’in haberine göre emeklilikte yaşa takılanların sorunu çözülecek. Meclis’in açılmasının ardından teklif Genel Kurul’da kabul edilir ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanırsa, 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe girenler erken yaşta emekli olabilecek.

2,3 MİLYON KİŞİ EMEKLİ OLABİLİR

Teklifin yasalaşması durumunda emeklilik hakkı kazanacak kişiler SGK’ya başvurarak, üç ay içerisinde emekli olabilecek. Bu kapsamda ilk etapta yasadan yararlanacak kişi sayısı 450 bin.

Bu sayının kademeli olarak her yıl artacağı ve 5 yıl içerisinde de toplamda 2,3 milyon vatandaşın emekli olacağı öngörülüyor.

Yaşları dolmadığı için devletin ‘genç’ sayıp emekli etmediği kişilere özel sektör de ‘yaşlı’ diyor. Fakat emekli olamadığı halde iş arayanlar, bu kez yaşları sebebiyle kamuda işe giremiyor.

8 Eylül 1999’daki yasa öncesi kadınlar 20, erkekler 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin gün ile yaş şartına bakılmaksızın emekli olabiliyordu. Fakat 1999’daki yasa ile prim ve gün sayısını doldurma şartı getirildi.

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sümbül Öymen
Sümbül Öymen - 1 yıl Önce

93girişim var 46 yaşında ylm 3600 İş günüm var hemen emekli olabilirmiyim

SIRADAKİ HABER