Erdoğan'dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması: Biz artık veren eliz

Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı

Erdoğan'dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması: Biz artık veren eliz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriyelilere vatandaşlık verilmesine ilişkin, “Çadır kentlerde ev sahipliği yapmayı doğru bulmuyorum. Bu insanları ülkemizde değerlendirme imkanına sahibiz. Biz artık veren eliz, alan eliz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

Atatürk Havalimanı'ndaki saldırı ile ilgili 30 kişi tutuklandı. Olay tamamen DAİŞ çerçevesinde onların metodları içinde.

Terör eylemleri kimi, nerede, nasıl vuracağı belli olmayan eylemlerdir. Mücadeleyi farklı cephelerde sürdürüyoruz.

Çadır kentlerde ev sahipliği yapmayı doğru bulmuyorum. Bu insanları ülkemizde değerlendirme imkanına sahibiz. Ortak değerlerimiz olan insanlardan istifade ederiz, insani olmayan şartlarda yaşamalarının önüne geçmiş oluruz. Biz artık veren eliz, alan eliz.

HAVALİMANI SALDIRISI

“Son tutuklananlarla birlikte şu anda 30 tutuklanan var ve bu 30 tutuklanan ile birlikte geleceğe yönelik birçok ipuçları yakalanabilir, alınabilir. Bu ipuçlarıyla birlikte de bu işin üzerine üzerine gidilecektir.

“Tabii görüldüğü gibi bakıyorsunuz Dağıstan’dan var, Kırgızistan’dan var, Tacikistan’dan var. Yani komşu kuzeydeki Kafkas ülkelerinden olanlar ne yazık ki bu işin içerisinde. Olay tabii tamamen DAEŞ çerçevesi içerisinde, onların metotlarıyla yürüyen bir süreç.

“Konu sıkı bir takipte. Neticede bir terör eylemi olmuştur ve bu terör eyleminin neticesinde de 45 kadar dost, kardeş kaybolmuştur. Yaralılar her geçen azalmakta ve tedavileri bitenler taburcu edilmektedir.

‘OPERASYONLARA RAMAZAN SONRASI TEMPOYU ARTIRARAK DEVAM EDECEĞİZ’

 “Bu bayrama ne yazık ki terörle mücadele içerisinde girmiş bulunuyoruz. O bakımdan tabii çok ciddi sıkıntıları yaşayarak girdik

“Sonu bunun çok çok hayırlı olacak öyle düşünüyorum, öyle inanıyorum ve mücadelemizi de askerimizle, polisimizle, köy korucularımızla birlikte kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Ramazanda sürdüğü gibi ramazan sonrası bu çok daha tempoyu artırarak devam edecek.

RUSYA

“Dışişleri Bakanımızın, Sayın Lavrov ile Soçi’de yaptığı görüşmeye göre, bu ay sonu ya da Ağustos ayı içinde, yani G-20 öncesi bir görüşme söz konusu olabilir, daha kesin değil.

SURİYELİ MÜLTECİLER

“Bir defa bu noktada her şeyden önce şu anda Suriyeli mültecileri kamplarda ağırlamak veyahut da bunları değişik vilayetlerimizden insani olmayan birçok şartlarda ağırlamaktan öte bu insanların içerisinde kalifikasyonu çok yüksek insanlar var. Ve bu insanları biz ülkemizde değerlendirmek imkanına sahibiz. Üstelik ortak değerlerimiz noktasında olan bu insanlardan hem istifade ederiz hem de onların insani olmayan koşullarda yaşamasını ortadan kaldırırız.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2016, 08:50
YORUM EKLE