'Emek' destekçilerine 6 yıl hapis istemi

Emek Sineması'nın yıkımının durdurulması için yapılan eyleme polis müdahale etmişti...

'Emek' destekçilerine 6 yıl hapis istemi

Beyoğlu'nda 7 Nisan'da gerçekleştirilen Emek Sineması'nın yıkımının durdurulması için düzenlenen protesto gösterisinden sonra çıkan olaylarda gözaltına alınan, İstanbul Film Festivali FIPRESCI jüri üyesi ve sinema yazarı Berke Göl ve Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek ile Mehmet Ferit Aka hakkında 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

GEREKÇE: GÖREVİ YAPTIRMAMAK İÇİN DİRENME

Emek Sineması'nın yıkımının durdurulması için 7 Nisan'da aralarında sinema sanatçılarının da bulunduğu bir grup tarafından yapılan basın açıklamasının ardından gruptan bazı kişiler, Emek Sineması'nın bulunduğu Yeşilçam Sokağı'na girmek isteyince polis müdahale etmişti.

Yaşanan arbede sonrası Berke Göl, Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek ve Mehmet Ferit Aka'yı gözaltına almıştı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının ardından Sinema Yazarları Derneği üyesi Berke Göl ve diğer üç kişi hakkında "görevi yaptırmamak için direnme" ve "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlarından 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi.

Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü tarafından hazırlanan iddianamede, şüphelilerin eski Emek Sinemasına girmek isteyen 250 kişilik grup içerisinde yer aldığı ve kolluk güçlerinin megafonla yaptığı basın açıklamasının ardından dağılın uyarılarına uymayarak ellerinde bulunan soda şişelerini ve etraftaki saksıları kolluk güçlerine fırlatarak 'görevi yaptırmamak için direnme' suçunu işledikleri ve kolluk güçlerine zor kullanılarak yakalandıkları belirtildi. Şüphelilerin, "görevi yaptırmamak için direnme" ve "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlarından 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi. Şüpheliler hakkında 'Kamu malına zarar verme' suçundan ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2013, 13:32
YORUM EKLE