Elektrik duasına çıkan vatandaşlara suç duyurusu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, suç duyurusuna tepki gösterdi

Elektrik duasına çıkan vatandaşlara suç duyurusu

Urfa’nın Suruç ilçesine bağlı 30 mahallede elektriklerin günde 12 saat boyunca kesilmesi nedeniyle mahalleli seslerini duyurabilmek için elektrik duasına çıkmıştı. Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ), 'elektrik duası'na katılan köylüler hakkında suç duyurusunda bulundu.

DEDAŞ'ın elektrik duasına çıkan vatandaşlar hakkında suç duyurusuyla bulunmasını Sözcü'ye değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal şunları dile getirdi:

"Elektrikleri sürekli kesilen vatandaşlarımız elektrik duasına çıktığı için 'halkı kin ve düşmanlığa kışkırttığı' iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuşlar. Bu kişiler halkın bir kesimini diğer kesimine karşı kin ve nefretle ilgili bir söylemleri yok halkla ilgili de bir açıklamaları yok. Sadece nasıl Diyanet yağmur duasına çıktıysa bu vatandaşlarımızda aynı şekilde sürekli elektrikleri kesildiği için mağdur oldukları için elektrik duasına çıkmışlar.  ?

DEDAŞ'ın suç duyurusundaki mantık şu, halkı DEDAŞ'a karşı bu şekilde hak arama özgürlüğünü susturabilmek, bastırabilmek, korkutabilmek için Cumhuriyet Savcılığını araç olarak kullanıyorlar. Bir eylemin suç olabilmesi için baştan itibaren bir kastın olması gerekir."

'TAKİPSİLİK KARARI VERİLMESİNİ BEKLİYORYUM' 

Vatandaşlar hakkında yapılan suç duyurusunun takipsizlikle sonuçlanmasını beklediğini belirten Tanal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu vatandaşlarımızın kastı sadece elektrik gelmesi için. Yoksa vatandaşların bir kesimini diğer kesimine karşı bir harekete geçsin eyleme geçsin kastıyla yapmıyor. Kastı hukuka uygun ve suç teşkil etmeyen bir unsur. Vatandaşın işlemediği bir suçu kovuşturma başlatması nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundukları için elektrik duasına çıkan vatandaşlara karşı şirket iftira suçu işliyor.

Bu vatandaşlarımızla ilgili Cumhuriyet Savcılığının takipsizlik kararı vermesini bekliyorum. Ama siyasi nedenlerle eğer böyle bir dava açılırsa ben avukatlık cübbemi giyerek bu vatandaşlarımız için duruşmalarda bedelsiz olarak ve kamu hizmeti için avukatlıklarını yapacağım."

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 22:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER