'E-Görüş ile izinsiz dinlemenin önü mü açılıyor?'

CHP'li Karaca, cezaevlerinde uygulanacak olan e-Görüş projesinin özel hayatın gizliliği ve haberleşme özgürlüğü açısından insan hakkı ihlallerine yol açabileceğini savundu

'E-Görüş ile izinsiz dinlemenin önü mü açılıyor?'

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, e-Görüş projesinde Anayasa'ya aykırılıklar olduğunu belirterek Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

'E-GÖRÜŞ PROJESİNİN RİSKLİ YANLARI VAR'

'Akıllı Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu Projesi' kapsamında e-Görüş uygulamasının ilk olarak Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde uygulanmaya başlandığı belirten Karaca,

“Cezaevlerinde yeni başlattıklarını basından öğrendiğimiz bu projenin çok riskli yanları var: Tutuklu ve hükümlüleri doktorla, avukatla bile görüştürmemeyi, odalara/koğuşlara kamera kurarak, kantin ve kütüphane gibi ortak alanlara bile çıkmalarını engelleyecek düzenlemeler” ifadelerine yer verdi.

CEZAEVLERİNDE ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL, İZİNSİZ TEKNİK DİNLEMENİN ÖNÜ MÜ AÇILIYOR?

Proje tanıtım toplantısının anayasal güvencelere ve uluslararası insan haklarına aykırılık taşıma riski de bulunduğunun altını çizen Karaca, şöyle konuştu:

“Tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu her oda ve koğuşa idarenin tek taraflı açma/kapama yetkisinde olan ses ve görüntü alan bir cihazın yerleştirilmesi, bağımsız ve sivil denetimden uzak olan kapalı kurumlar bakımından daha da sakıncalıdır. Özel hayatın gizliliği; izinsiz teknik dinleme ve görüntülenme kaygısı ile kapasitenin üzerindeki koğuşlarda aile veya avukat ile görüşün yapılması haberleşme özgürlüğü ve CMK yükümlülüklerini de ihlal eder nitelikteki bu düzenlemenin “idare”ye bırakılan yetki nedeniyle sorunları beraberinde getireceği öngörülmektedir. Hükümlü ve tutuklular, koğuşların dinlenebileceği, görüntülenebileceği, her an bir “izlenme” altında olabilecekleri kaygısıyla baş başa bırakılmaktadır. “Özel hayatın gizliliği” ve “haberleşme özgürlüğü” açısından ele alındığında, yapılan düzenleme sonrasında uygulamanın hak ihlallerine zemin hazırladığı görülmektedir.”

PROJE YETKİ SINIRLARI NASIL ŞEKİLLENECEK?

CHP’li Gülizar Biçer Karaca’nın Adalet Bakanı Gül’e yönelttiği sorular şöyle:

-Uluslararası insan hakları hukukuna, anayasamıza ve ceza muhakemesi kanununa aykırı nitelikteki bu projeyi uygulayabilmek için Bakanlığınızca bir mevzuat değişiklik çalışması yapılmış mıdır?

-Bakanlığınız anayasada sağlanan özel hayatın gizliliği ve haberleşme özgürlüğüne dair güvenceleri değiştirmek için anayasa değişikliği hazırlamış mıdır?

-Cezaevi İdaresi’ne bırakılan yetkinin sınırları ne şekilde belirlenmiştir? Koğuşlara yerleştirilecek e-görüş sistemi için kullanılacak araç/aletin nereye yerleştirileceği konusunda yetkili ve sorumlu kim ya da kimler olacaktır?

-Tutuklu ya da hükümlülerin özel hayatını izleme-dinleme-görüntüleme-kontrol amacıyla kullanılması riski göz önünde bulundurulmuş mudur?

-E-Görüş uygulamasının haberleşme özgürlüğü ve özel hayatın gizliliği açısından risk taşıdığını, hak ihlallerini beraberinde getireceğini düşünüyor musunuz? 

Kaynak: Gazete Duvar  

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER