Doğan Öz cinayeti Ergenekon'da

34 yıl geçtikten sonra Ergenekon Davası'nda araştırma kararı alındı…

Doğan Öz cinayeti Ergenekon'da

Habertürk'e göre, kontrgerilla iddialarını araştıran Ergenekon Mahkemesi, suikaste kurban giden Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz cinayetini aradan 34 yıl geçtikten sonra Ergenekon Davası'nda araştırma kararı aldı. Bilindiği gibi Ergenekon davası sağlam bir temele oturtulamadı, yüzlerce kontrgerilla operasyonuna dokunulmadı ve kamuoyunda gittikçe inandırıcılığını yitirmeye başladı. Kamuoyunda AKP’nin darbe girişimlerini fırsat bilip muhaliflerini ortadan kaldırmayı amaçladığı yönünde genel bir kanı oluşmaya başladı.

MAHKEME ÖZ'ÜN ECEVİT'E VERDİĞİ RAPORU DA İSTEDİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi dava dosyası görülürken Özel Harp Dairesi ve kontrgerilla ile ilgili gündeme gelen iddialar nedeniyle Doğan Öz cinayetini mercek altına aldı. Mahkeme "cinayetle ilgisi olduğunun anlaşıldığı" gerekçesiyle TBMM Başkanlığı'na yazı yazarak, Özel Harp Dairesi konulu Meclis Araştırma Raporu'nu, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na yazı yazarak, Doğan Öz'ün görevi sırasında hazırladığı ve 1977 Bülent Ecevit Hükümeti'nin kurulmasından hemen sonra ve öldürülmeden önce Başbakanlık'a(Bülent Ecevit) verdiği raporun Başbakanlık'tan istenmesine karar verdi.

ÖZ'ÜN ÖLMEDEN ÖNCEKİ RAPORUNU GENELKURMAY'A SORULDU
Mahkeme, Doğan Öz'ün öldürülmeden önce hazırlığını yaptığı Kontrgerilla Soruşturmasına dair evrakların da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nden istenmesine karar verdi. Öz'ün öldürülmesiyle ilgili iddianame ve iddianame kapsamında açılan dosya içinde hazırladığı raporun bulunma ihtimali nedeniyle bu dosyayı da Genelkurmay Başkanlığı'ndan istedi.

DOĞAN ÖZ KİMDİR?
1934 yılında doğdu. Ankara'da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken suikaste kurban gitti. Başbakan Bülent Ecevit'in ilk kez gündeme getirdiği kontrgerilla iddialarını araştırdığı bilinen Savcı Öz, "ülkücü" olarak bilinen ve taşeron olarak kullanıldığı ileri sürülen İbrahim Çiftçi tarafından vurularak öldürülmüştü. Doğan Öz, hazırlığını yaptığı kontrgerilla soruşturmasıyla ilgili bir rapor hazırlayıp dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'e sunmuştu. Öz'ün kontrgerilla hakkında raporunda şu ifadeleri yazdığı ortaya çıkmıştı:

"Şiddet olayları, anarşik eylemler olarak nitelendirilebilecek kadar basit değildir. Amaç, demokrasi umudunu yok etmek, onun yerine faşist düzeni gündeme getirmek ve bütün unsurlarıyla yürürlüğe koymaktır. Böylece ABD ve çokuluslu ortaklıklar, Ortadoğu sorununu büyük ölçüde çözmek amacını gütmektedirler. Bize göre bu sonuca ulaşmada CIA, kontrgerilla gibi gizli örgütlerin yönlendirmesi vardır. Bu örgütler, devlet aygıtını geniş ölçüde kendi amaçlarına uygun şekle dönüştürerek demokrasi düşmanı akımları iktidar yapmayı öngörmüşlerdir."

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2012, 13:39

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER