Diyarbakır'da polisten HDP'lilere müdahale

Polis müdahalesinde HDP Milletvekili Saliha Aydeniz yaralandı

Diyarbakır'da polisten HDP'lilere müdahale

Diyarbakır’ın merkez ilçelerinde, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik askeri harekata ilişkin açıklamanın yapılacağı HDP binalarının kapıları polislerce kapatıldı. Polis müdahalesinde HDP Milletvekili Saliha Aydeniz yaralandı.  

HDP Diyarbakır İl Örgütü, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik askeri harekata ilişkin merkez Kayapınar, Bağlar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde basın açıklaması yapmak istedi.

Açıklamaların yapıldığı HDP ilçe binalarının kapıları ve çevresi çok sayıda polis, zırhlı araç ve TOMA’larla kapatıldı. Polis, “Diyarbakır Valiliği’nin eylem etkinlik yasağı”nı gerekçe göstererek kesinlikle açıklama yaptırmayacaklarını belirtmeleri dikkat çekti. Barışçıl eylem etkinliklerin düzenlenmesinin anayasal bir hak olduğunu belirten HDP’liler, bir siyasi partinin kapısını kapatarak çevresinin ablukaya alınmasını gerektirecek bir durumun olmadığını ifade ederek, polislerin dağılmasını istedi. 

VEKİL YARALANDI

Bağlar ilçesinde polis, kalkan, cop ve biber gazıyla HDP’li gruba müdahale etti. HDP’lilerin darp edildiği müdahalede, biber gazı nedeniyle HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz fenalık geçirdi. Aydeniz, çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırıldı. 
 
Müdahale ile birlikte polis, kalkanlarla HDP’li grubu iterek ilçe binasının kapısını giriş ve çıkışlara kapattı.   
 
Sur, Kayapınar ve Yenişehir ilçe binalarının kapıları da polislerce kapatılırken, aralarında milletvekillerin de bulunduğu HDP’lilerin parti binalarındaki bekleyişi sürüyor.

Kaynak:Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2019, 16:07

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER