Diyarbakır'da Kilise ve cemevine ayrımcılık iddiası

Valilik açıklama yaptı

Diyarbakır'da Kilise ve cemevine ayrımcılık iddiası

Kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, koronavirüse karşı cami ve cemaatlere ait Kuran kurslarında dezenfekte çalışmaları başlatırken, Meryem Ana Kilisesi ile kentin tek cemevini es geçtiği iddia edildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Lezgin Akdeniz’in haberine göre Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine atanan kayyım, koronavirüse karşı başlatılan dezenfekte çalışmalarını inanç mekanlarından sadece camilere sağlıyor. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, koronavirüse karşı camiler ve cemaatlere bağlı kuran kurslarında dezenfekte çalışması başlattı. Belediye, kentte bulunan kilise ve tek cemevini ise es geçti. Dezenfekte çalışmaları yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği ve ibadetlerin yapıldığı Meryem Ana Kilisesi’nde yapılmadı.

‘VAKANIN YAYILMASINDAN ENDİŞELİYİZ’

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi’nin Papazı Yusuf Akbulut, camilerin dezenfekte edildiğini, ancak aynı işlemin kilisede yapılması için herhangi bir çalışmanın yapılmadığını söyledi. Kilisede ibadetlerini ertelemediklerini belirten Akbulut, virüsten dolayı kaygılı olduklarını kaydetti. Akbulut, kilisenin Diyarbakır’ın en eski tarihi yapılarından birisi olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin sık ziyaret ettiğini hatırlatarak, bunun da olası bir vakanın yayılmasından endişe etmelerine neden olduğunu belirtti. Talep etmelerine rağmen geri dönüş olmadığını söyleyen Akbulut, kilisenin bir an önce dezenfekte edilmesi gerektiğini dile getirdi.

‘DİĞER İNANÇLAR İÇİN HASSASİYET YOK’

Yine Diyarbakır Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde de dezenfekte çalışması yapılmadı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, Diyarbakır’da kamuda ve sosyal yaşamın toplu yerlerinde önlemlerin alındığından haberleri olduğunu, ancak bunun inanç merkezlerini kapsamadığını aktardı. Cami imamlarının herhangi bir talebi olmadan buralarda çalışmalar yapılmasına rağmen diğer inanç mekanlarda bu hassasiyetin gösterilmediğini vurgulayan Koluman, cemevinin dezenfekte edilmesi için belediyeye başvuru yapacaklarını ifade etti. (Mezopotamya Ajansı)

YALANLAMA

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında camilerin ilaçlanmasına karşın cemevi ve kiliselerin dezenfekte edilmediğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Güzeloğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bazı haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında camilerin dezenfekte edildiği fakat cemevi ve kiliselerde dezenfeksiyon çalışması yapılmadığına ilişkin birtakım iddiaların yer aldığını hatırlattı.

İddiaların aksine cemevi ve kiliselerin de dezenfekte edildiğini açıklayan Güzeloğlu, "Ülkemiz için temel bir tehdit olan koronavirüse karşı il genelinde başlayan ve toplu yaşam alanlarını kapsayan dezenfekte işlemleri devam ederken, yalan ve kasıtlı haberi yapanlar utanmayacaklar mı? Onlar yalan haberi geçerken kilise ve cemevinde dezenfekte çoktan yapılmıştı." ifadelerini kullandı.

"ÖYLE BİR AYRIMCILIK YOKTUR"

Diyarbakır Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı Başkan Vekili Saliba Açış da söz konusu haber ve paylaşımları yalanladı.

Açış, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Bugün Büyükşehir Belediyemizin gönderdiği ekipler kilisemizi dezenfekte etti. Başta Büyükşehir Belediyemiz ve ekiplerine çok teşekkür ediyorum. Bazı ajanslara düşen haberler kişisel görüşleridir. Onlar hiçbir zaman vakfı temsil etmiyor. Yalan, yanlış haberlerdir ve öyle bir ayrımcılık yoktur."

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2020, 10:42

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemil nadir özgün.
Cemil nadir özgün. - 11 ay Önce

Hay Allah ben de tayyip öldü diyeceksiniz sandım.

Neriman
Neriman - 11 ay Önce

İlk başta şidetle bu kaleşliği kınıyorum Buda ayrımçılık bölüçülük kaleşliktir Bunların tarihi hep kürdlere karşı yapılan tuzak ihanetlerle doludur Demeki Böyle TC devletinde kim iktidara gelirse gelsin Kürtlere olan düşmanca bakışı hiç deyişmiyor ilk yapaçağı iş kürd düşmanlığıdır kürdlere olan duşmanlığı bakışı hiç değişmeyen can duşman Buda derin devleti gizli yön ve yöntem veren karanlık köşelerde gizlenen alçaklardır kürd düşmanlarıdır kürd düşmanlığın ayarını veren derin devlet faşiştleridir Bu saaten sonra kürdler bu şerefsizlerden merhamet insanlık

Ali budak
Ali budak - 11 ay Önce

Yalan haber. Fotoğraflarla valilik yalanladı. Bu dönemde bile utanmadan bu haberleri yapabiliyorsunuz ya!!!

SIRADAKİ HABER