Diyanet İşleri'nden Vatikan'a atama

Vatikan Büyükelçiliğine Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Dış İlişkilerden Sorumlu getirildi

Diyanet İşleri'nden Vatikan'a atama

Dışişleri Bakanlığı'nda 2014 yılı yaz dönemi büyükelçi atamaları belli oldu. Dışişleri Bakanlığı yaz kararnamesiyle 30 ismi çeşitli misyonlara atadı. Cumhurbaşkanı Gül'ün özel kalem müdürü Osman Koray Ertaş, Bükreş Büyükelçiliği'ne getirildi.

Yaz kararnamesiyle, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün özel kalem müdürlüğü görevini yürüten Osman Koray Ertaş, Bükreş Büyükelçiliği'ne getirildi. 2005 yılından bu yana Gül'e en yakın isimlerinden biri olduğu belirtilen ve görevi nedeniyle Milli Güvenlik Kurulu'na da katılan Ertaş'ın, en genç yaşta cumhurbaşkanlığı özel kalem müdürü olan isimler arasında. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bakanlığı öncesinde 11 Eylül saldırılarının yaşandığı dönemde Bulgaristan'da iken Ertaş'ın da orada görevli olduğu ve Davutoğlu'nun kendisine her zaman itimat ettiği ifade edildi. Davutoğlu'nun Ertaş'a tebligatını cuma günü Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesi sırasında tebliğ ettiği kaydedildi.

Cumhuriyet'in haberine göre Bakan Davutoğlu'nun yakın çalışma ekibinden de iki isim büyükelçi oluyor. Davutoğlu'nun 2 yıldır özel kalem müdürlüğünü yürüten Ahmet Tuta Zagreb'e, 3 yıldan bu yana önce sözcülük, ardından da özel müşavirlik görevini yerine getiren ve kritik süreçlerde Davutoğlu ile birlikte çalışan Selçuk Ünal da Ottava'ya büyükelçi olarak atandı.

DİYANET İŞLERİ'NDEN VATİKAN'A ATAMA

Daha önce bakanlık dışından Kenan Gürsoy'un atandığı Vatikan Büyükelçiliğine ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Paçacı getirildi. Uzmanlığını tefsir alanında yapan Paçacı, İngilizce ve Arapça biliyor.

Edinilen bilgiye göre, Nijer'e atanan Hüseyin Özdemir'e görevi direksiyon başındayken tebliğ edildi. Ahmet Davutoğlu'nun aramasının ardından kırmızı ışıkta aracını kenara çeken Özdemir, bu sırada yeni görevini öğrendi.

SON ŞAM BÜYÜKELÇİSİ MADRİD'E GİDECEK


Suriye'de en kritik dönemde görev yapan Türkiye'nin son Şam Büyükelçisi Ömer Önhon, Madrid'e atandı. Çok önemli bir operasyonla Şam Büyükelçiliği'ni tahliye ederek Türkiye'ye dönmesinin ardından bakanlıkta müsteşar yardımcısı olarak görev yapan Orhon, bakanlıkta Suriye konusundaki en önemli isimlerden biri olarak kabul ediliyordu.

Dışişleri Bakanlığında Irak Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışan Hakan Tekin ise Irak ile ilgili tüm işleri yürüten isimlerden biri olarak, Tahran'a atandı. Bakan Davutoğlu'nun itimat ettiği önemli isimlerden biri olan Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım da Moskova'ya atandı.

SOMALİ TOPLANTISINDAYKEN SOMALİ'YE ATANDI


Bakanlıkta Doğu Afrika dairesinde görev yapan Olgan Bekar Somali’ye atandı. Davutoğlu'nun, Bekar'a görevini "Somali diasporası" toplantısı sırasındayken tebliğ ettiğini belirten kaynaklar, Bekar ile görüşmesinde kendisine "Somalice biliyor musun" diye sorduğu ve "Biraz öğrendim" yanıtını veren Bekar'a "O zaman daha da iyi öğreneceksin, çünkü Mogadişu'ya büyükelçi oluyorsun" dediği öğrenildi.

Ankara'daki görevleri sırasında Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi konuları üzerine çalışan ve Türkiye'nin Kıbrıs meselesi ve Öcalan davası gibi kritik konuların yaşandığı süreçlerin en deneyimli temsilcilerinden biri olarak gösterilen Erdoğan Şeref İşcan da Fransa'ya Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi olarak atandı. 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 15:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER