Dink cinayeti azmettiricisi eski İçişleri Bakanı Ağar'la yan yana

Erhan Tuncel'in eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile birlikte fotoğrafı ortaya çıktı

Dink cinayeti azmettiricisi eski İçişleri Bakanı Ağar'la yan yana

Hrant Dink cinayeti davasında azmettiricilik suçlamasıyla yargılanan 'büyük abi' Erhan Tuncel'in eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile birlikte fotoğrafı ortaya çıktı.

Gazeteci Musa Kesler,eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile Erhan Tuncel’in Twitter’de fotoğrafını paylaşarak “Yıl 1999, Mehmet Ağar-Erhan Tuncel...” notunu ekledi.

Mehmet Ağar, 18 Nisan 1999 seçimlerinde Elazığ’dan bağımsız milletvekili seçilmişti. Elazığlı olan Erhan Tuncel’in Ağar ile birlikte seçim çalışması döneminde fotoğraf çektirdiği iddia ediliyor.

Dink cinayeti azmettiricisi, bombacı Tuncel kimdir?

Elazığ doğumlu Erhan Tuncel, Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde iktisat okuyordu. Öğrenciydi, ama daha önemli ikinci bir işi vardı: Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nin ajanı, teknik ifadesiyle ‘yardımcı istihbarat elemanıydı. Büyük Birlik Partisi’ne (BBP) bağlı Alperen Ocakları’nın Trabzon Şubesi’nin kuruluşunda rol oynamıştı.

BBP çevrelerine, Trabzon’a gelen Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu’yla aynı fotoğraf karesine girecek kadar da yakındı. İddianameye göre Yasin Hayal’in 24 Ekim 2004 günü McDonald’s’ın Trabzon şubesine attığı bombayı yapan da oydu. Aslında bombalama olayının sanığı olarak yargılanmalıydı. Ama ismi McDonald’s bombalaması dosyasının dışına çıkarıldığı gibi, Yasin Hayal’in yakalanıp 31 Ekim 2004 tarihinde cezaevine konmasından yalnızca iki hafta sonra, 17 Kasım 2004 günü ‘Mehmet Kurt’ kod adıyla Yardımcı İstihbarat Elemanı yapıldı.

Erhan Tuncel, ''Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmek'' suçundan beraat ederken, bombalı eylemden 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, ancak tahliye edildi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 11:07
YORUM EKLE