Depremzede protestosuna gaz

Koordinasyon yok, çadır yetersiz, yardımlar dağıtılamıyor…

Depremzede protestosuna gaz

Depremin ardından Van'da yardımların dağıtılmaması ve ulaşan çadır sayısının yetersiz olması binlerce kişiyi sokağa döktü. "Vali istifa" sloganı atan vatandaşlara polis gazla müdahale etti.

7.2'lik depremin vurduğu Van'da yardımların başta çadır olmak üzere çok yetersiz olması depremzedeleri çileden çıkardı. Sokağa dökülen binlerce kişi, "Vali istifa" sloganı attı. Polis depremzedelere gaz bombalarıyla müdahale etti 

Deprem sonrası gelen yardımların büyük bir bölümünün hâlâ dağıtılmaması ve barınma sorunlarının çözülmemesine tepki gösteren binlerce depremzede, DSİ Bölge Müdürlüğü önünde toplanarak İpek Yolu'nu trafiğe kapattı. Depremzedeler sık sık "Vali istifa" sloganı atarken, olay yerine çok sayıda polis ve asker gönderildi. 

Depremzedelere gaz bombalarıyla müdahale edilmesi üzerine artan gerginlik üzerine polis olay yerinden geri çekilirken, depremzedelerin protestosu sürüyor. Tepkilerini dile getiren depremzedelerin sayısı giderek artarken, olay yerine asker ve polis takviyesi yapıldı. 

Bir diğer gerginlik de Erciş Yolu üzerinde kurulan Kriz Masası'nda yaşandı. Kriz Masası'nın önünde biriken binlerce kişi, yardımların dağıtılmamasına tepki gösterdi. Burada da depremzedeler sık sık "Vali istifa" sloganı attı. 

Maraş Caddesi üzerinde toplanan çok sayıda depremzede de yardımların dağıtılmamasına ve kurtarma çalışmalarının gecikmesine tepki gösterdi. Protesto gösterisinin yapıldığı caddeye gelen polis depremzedelere gaz bombalarıyla müdahale etti. Depremzedeler, polise taşlarla karşılık verdi. Gerginliğin büyüdüğü caddede olaylar devam ediyor. 

Kaynak: DİHA

YORUM EKLE