Demirtaş'tan Miraz bebeğin annesine mektup

"Miraz’ı öpüyor, hepimize özgürlükler diliyorum"

Demirtaş'tan Miraz bebeğin annesine mektup

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Maltepe ilçe yöneticisi olduğu sırada, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan ve 8 aylık bebeği Miraz ile cezaevine konulan Gülistan Diken Akbaba’ya  Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş mektup yazdı. 

Miraz bebek için yazdığı mektubu Cumhuriyet gazetesine gönderen Demirtaş Akbaba için “Kararlı ve dik duruşundan etkilendim” dedi.

Demirtaş’tan gelen mektup şöyle;

“Sevgili Gülistan arkadaşım hukuk dışı bir yargılama neticesinde aldığın haksız cezadan dolayı Miraz bebeğinle beraber cezaevinde olmandan derin üzüntü duyuyorum. Ancak bütün zorluklara rağmen kararlı ve dik duruşundan etkilendiğimi ifade etmeliyim. Sizler için yapabileceğim bir şey olursa lütfen bana bildir. Bu hukuksuzlukların uzun sürmeyeceğine, özgürlük çizgisinin mutlaka kazanacağına dair inancım tamdır. Bu süre zarfında kendine ve Miraz bebeğe hepimiz adına iyi bak. Miraz’ı öpüyor, hepimize özgürlükler diliyorum”

Gülistan Diken Akbaba da Cumhuriyet gazetesine gönderdiği mektupta, cezaevi koşullarına dikkat çekerek “Cezaevi Miraz gibi yüzlerce bebekle dolu. Bu durumun radikal bir hukuk düzenlemesiyle yeniden ele alınması gerekiyor. Miraz, ağacı dergilerden görüyor. Raşitizm bebekler için tehdit edici. Güneş ışığından yararlanmamak ileride hastalıklara sebep olabilir” diye yazdı.

NE OLMUŞTU?

“Örgüt üyeliği” suçlamasıyla Ocak 2012’de tutuklanan Gülistan Diken Akbaba, Bakırköy Cezaevi’nde 1,5 yıl tutuklu kaldı. Ardından tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Akbaba, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkında verdiği 6 yıl 3 ay hapis cezasının hükmedilmesi ve Yargıtay’ın onaması ile 1.5 ay önce yeniden tutuklanarak 8 aylık bebeği Miraz ile cezaevine konuldu.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER