Dayanışma 'tek çadır' haberlerine açıklık getirdi

Taksim Dayanışması'ndan ikinci açıklama geldi...

Dayanışma 'tek çadır' haberlerine açıklık getirdi

Direnişe devam edileceği yönündeki kararın ardından ikinci bir açıklama yapan Taksim Dayanışması Platformu, sosyal medyada yer alan "Gezi Parkı'ndaki direniş tek bir sembol cadırla devam edecek" iddialarını yalanladı.

Dayanışma, ancak bazı çevre kurumları ve siyasi hareketlerin ortak çadır kurma kararı aldığını ve onun da altında mücadeleye devam edeceğini duyurdu.

Açıklamada, "Taksim Dayanışması toplantısında, bazı kurumlar ve partiler ortak bir Taksim Dayanışma çadırı altında buluşmaya karar verildi. Karar, dayanışmanın bütün bileşenlerini kapsamamaktadır. Kararı alan kurumlar kendi açıklamalarını yapacaklardır" denildi.

Başörtülü kadınlara yönelik saldırıları da kınayan Dayanışma Platformu, direnişin itibarsızlaştırılmasına göz yummayacaklarını kaydetti. Platform şöyle dedi:

"Geçtiğimiz günlerde kimi şahıslar ve gruplar tarafından, basına da yansıdığı gibi Kabataş’ta ve basına yansımamış da olsa farklı yerlerde başörtülü kadınlara yönelik olarak gerçekleştirilen taciz ve saldırı olaylarını şiddetle kınıyoruz. Hükümetin politikalarına dair öfkenin başörtülü kadınlara yöneltilmesi kabul edilemez. Bu korkunç olayların failleri katiyen Gezi Parkı direnişinin bir parçası değildir. Saldırganlarla Gezi Parkı direnişçileri bir tutularak, direnişin itibarsızlaştırılmasına göz yummayacağız. Yaşanan saldırının politik bir malzeme haline getirilmesini değil, suçluların bir an önce bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz."

Dayanışmanın sabah saatlerinde yaptığı ve 'direnişe devam' kararını içeren açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2013, 14:25
YORUM EKLE