"Darbecilerin zihniyeti kamu idaresine egemen olmuştur"

TTB, TİHV, Eğitim-Sen ve SES ortak açıklamayla 50 bin 875 kamu görevlisinin ihraç edilmesine tepki gösterdi

"Darbecilerin zihniyeti kamu idaresine egemen olmuştur"

Türk Tabipler Birliği (TTB), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası (SES) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ortak basın açıklaması düzenledi.

Kurumlar, 1 Eylül gecesi yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile hükümet tarafından 50 bin 875 kamu görevlisinin ihraç edilmesini İstanbul Tabip Odası'nda (İTO) yaptıkları ortak basın açıklamasıyla kınadı.

Açıklamada, hukuksuz bir şekilde ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi istendi Basın toplantısına TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TTB Başkanı Raşit Tükel, Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ve SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara katıldı.

Kurumlar adına hazırlanan ortak basın metnini TTB Başkanı Tükel okudu.

‘HÜKÜMET KAMUDAKİ TASFİYE OPERASYONUNDA MUHALİFLERE YÖNELDİ’ 

"1 Eylül gecesi yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile hükümet, ne yazık ki kaygılarımız doğrultusunda, kamudaki tasfiye operasyonunu kendisine muhalif tüm kesimlere yöneltme yolunda ilk adımını atmış oldu.

“28 bin 163 kişi Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, 2 bin 81 kişi Sağlık Bakanlığı’ndan, 2 bin 346 kişi üniversitelerden olmak üzere ihraç edilen toplam 50 bin 875 kamu personelinin büyük çoğunluğunun FETÖ ile bağlantısını ortaya koyacak hukuki kanıtlar ve etkili bir soruşturma yapıldığının belgeleri olmamasına rağmen, bu insanlar kamu otoritesince delil olmadan suçlu ilan edilmişlerdir ve şimdi onlar masum olduklarını kanıtlamak durumundadırlar.

‘DARBECİLERİN ZİHNİYETİ KAMU İDARESİNE HAKİM OLMUŞTUR’

“Hukuk mantığının böylesine tersine çevrilmesi ancak bir darbe ortamında mümkün olabilirdi. Yapılan yanlıştan bir an önce geri dönülmeli, hangi siyasal düşünceden ya da görüşten olursa olsun kamuda yürütülen darbe soruşturmaları hukuk kuralları içinde titizlikle yapılmalı, darbe girişimi ile somut bağlantısı saptanmayanlar en kısa sürede görevlerine iade edilmelidirler.

“Hükümet bizlerin tüm uyarılarına karşın darbeye karşı mücadelede demokrasi yöntemlerini değil OHAL’i tercih ettiği için geldiğimiz nokta budur. 1 Eylül gecesinden sonra diyebiliriz ki bir kısmı cezaevinde olan darbecilerin zihniyeti bundan böyle kamu idaresine egemen olmuştur.

‘MÜCADELE EDECEĞİZ; ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

“Darbecilerle olduğu gibi bu zihniyetle de mücadele edeceğiz; asla boyun eğmeyeceğiz.

“Darbe sonrası ilan edilen OHAL rejiminin puslu havasından yararlanarak Türkiye’nin demokrasi, emek ve barış yanlısı akademik geleneği ile hesaplaşmak isteyen idarecileri uyarıyoruz: İhraç ettiğiniz, adları Türkiye’nin emek, barış ve insan hakları mücadelesine kazılı bilim insanları bu zorbalıklar karşısında yılmayacaklardır.

“Haksız ve hukuksuz şekilde ihraç edilen tüm kamu görevlileri görevlerine iade edilmeli, etkili soruşturmalarla suçları kanıtlanana kadar herkesin masum olduğu ilkesi temel alınmalıdır.

“Bu açıklamayı yapan kurumlar olarak üyelerimizin ve arkadaşlarımızın görevlerine geri dönmesi için bütün hukuksal ve örgütsel olanaklarımızı seferber edeceğimiz, onlarla olan dayanışmamızı asla eksiltmeyeceğimiz, bu fırsatçılığın, bu hukuksuzluğun mimarları hesap verene kadar da mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2016, 11:16

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER