"Darbeci askerler Kandil'e kaçtı" iddiasına TSK'den yalanlama

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, firari darbeci askerlerin Kandil'e kaçtığı yönündeki haberi yalanladı

"Darbeci askerler Kandil'e kaçtı" iddiasına TSK'den yalanlama

Genelkurmay Başkanlığınca, 15 Temmuz darbe girişimine katılan bazı askelerin Kandil’e kaçtığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

“Darbeci 3 generalle 57 askerin Silopi’ye helikopterle gelerek Habur’dan Irak kuzeyine geçtiği ve oradan da Kandil’e kaçtığı yönünde yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Zira 16 Temmuz 2016 sabahı Silopi’de kontrol tamamen TSK’nın kontrolünde olup böyle bir helikopter hareketliliği kesinlikle yaşanmamıştır.”

İddianın sahibi olan Sözcü Gazetesi, iddianın TSK ve MİT tarafından doğrulandığını iddia etmişti.

KURTULMUŞ: FİRARİLERDEN 9'U GENERAL

Bakan Kurulu toplantısı sonrası Numan Kurtulmuş, "Şu ana kadar tam rakamını size vereyim. 186 TSK mensubu ve 30 Jandarma Genel Komutanlığı mensubu yani toplam 216 kişi firaridir. Bunlar kaçmıştır. Bunların içinde 9 tanesi de general rütbesinde olan kaçaklardır. Ancak söylediğini gibi bu kaçakların Kuzey Irak'ta başka bir terör örgütünün elinde olduğu bilgisi bizim resmi kaynaklarımız tarafından asla doğrulanmamıştır. Bunlar şu anda bizim açımızdan spekülasyon mahiyetinde bir takım sözlerdir. Ama ortada bir vaka var. 216 askerin firari olduğu ortada" dedi.  
 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2016, 14:34
YORUM EKLE