Daracık Sokak'ta neler oluyor?

LGBTİ: Daracık Sokak'ta trans evleri emniyet tarafından kaynakla kapatılıyor

Daracık Sokak'ta neler oluyor?

İstanbul Beyoğlu'ndaki Daracık Sokak iki hafta önce yaşanan cinayetin ardından bu kez 'kaynakla kapatma' iddiasıyla gündemde. Peki Daracık Sokak'ta ne oldu? Cinayetin ardından transların evleri boşaltıldı mı? Binaların kapıları iddia edildiği gibi kaynakla kapatıldı mı?

İstanbul Lezbiyen Gey Biseksüel Travesti Transseksüel Dayanışma Derneği, sokakta bulunan trans evlerinin Beyoğlu Emniyeti tarafından kaynakla kapatıldığını ve transların sokağa atıldığını söylemişti. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Ünal Altıner ise bu iddiayı yalanladı. Beyoğlu Zabıta Müdürü Ahmet Öztürk de emniyetin boş binaların kapatılması yönünde bir talebi olduğunu ve gerekenin yapıldığını söyledi.

DARACIK SOKAK'TA CİNAYET

20 Nisan gecesi Daracık Sokak'ta silah sesleri yankılandı. Çağla Joker ve arkadaşı Nalan, 17 yaşındaki H.T. tarafından silahla vuruldu. Çağla hayatını kaybetti, Nalan ise yaralandı. 17 yaşındaki H.T. ise kısa sürede yakalanarak tutuklandı. Cinayetin işlendiği bina mühürlendi.

Yaklaşık iki hafta sonra ise Daracık Sokak'taki boş ve metruk binalar için Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü harekete geçti. Bu adım için mal sahiplerinin talebi ve yaşanan cinayet etkili olduğu iddia edildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Ünal Altıner: Bu konunun üzerine gitmesek o binalar çökecekti. Hepsini boşalttık. Mülk sahipleri, avukatları aradı. Kiralarının, kontratlarının olmadığını söylediler. Orada bir kahvehaneyi de mühürledik. Ben oraya çeki düzen veriyorum. Ben bir iş yerini, bir kişinin meskenini yasal olmayan şekilde kapatmıyorum. Kaynağı da ev sahibi kendisi yaptırdı' dedi.

Altıner: Daracık Sokak'taki bahsedilen binalara maskelerle girebildik. Binaların içinde, uyuşturucu satıcıları, tinerciler var. İki kadın gördüm, kiracı mısınız dedim 'boştu geldik' cevabını verdiler. Yaşanan cinayetten sonra mülk sahipleri dilekçe veriyor ve mülkünü güvenlik altına alıyor. Orada uyuşturucu satılıyor, cinayet işleniyor. Polis üzerine gidince de Ünal müdür şöyle yaptı diyorlar. Amacımız buraları, etrafını güvenlik altına almak. Buralarda terk edilmiş bina varsa kapatırım. Daha dur neleri kapatacağım"

LGBTT: BU İŞİN ARKASINDA RANT VAR

İstanbul Lezbiyen Gey Biseksüel Travesti Transseksüel Dayanışma Derneği yetkilisi Ebru Kırancı ise Emniyet Müdürü Altıner ve Zabıta Müdürü Öztürk'ün aksine bunun arkasında rant olduğunu söyledi ve şu açıklamayı yaptı:

"Burada kentsel dönüşümün translara vurmasını görüyoruz. Zaten bizi ilçelerde istemiyorlar. Şehir dışına atmak istiyorlar. Nefret cinayetlerinin hedefi oluyoruz. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü kaynakla kapatıyor, başınızın çaresine bakın diyor. Burayı Fransız sokağı yapmak istiyorlar. Bunun arkasında rant var. Daha önce Cihangir'de yapılanlar şimdi Daracık Sokak'ta yapılıyor. Bizim çalışma, yaşama ve barınma hakkımız kolluk kuvvetleri tarafından elimizden alınıyor." 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 12:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER