Çorlu davasında aileler duruşmayı terk etti

Çorlu tren katliamı davası 718 gündür sonuçlanmadı

Çorlu davasında aileler duruşmayı terk etti

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili 4 sanığın yargılandığı davanın beşinci duruşması Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülüyor.

Duruşma öncesinde 8 Temmuz 2018’deki kazada yakınlarını kaybedenler artık adalet istediklerini söylediler.

Uzunköprü-Halkalı seferini yapan trenin devrilmesi sonucu 25 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili davanın 5. duruşması bugün saat 10.00’da Çorlu Adliyesi’ndeki salon kapasitesi yetersiz olduğu için Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görüldü.

Duruşma öncesinde aileler İsmet İnönü Parkı’nda buluşarak davanın görüleceği Halk Eğitim Merkezi’ne yürüdü.

Bir konuşma yapan ve faciada 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin’i kaybeden Zeliha Bilgin, “718 gün oldu. Evlatlarımız, kardeşlerimiz, canlarımız, eşlerimiz yok… Analar yok. İki yıllık bu süreçte tek bir isteğimiz vardı. Mucize istemedik. Bize adaleti verin, biz adalet istiyoruz dedik. Evladım, kardeşlerim, 25 can geri gelmeyecek. Bizim canlarımız göz göre göre Devlet Demir Yolları’nın ihmalleri yüzünden öldü. İhmaller ortada. Bize bunun hesabını verecekler, vermek zorundalar. Burası adaletli bir ülkeyse bu adaletin bizi bulması gerekiyor. Ben bu acıları nefesim tükenene kadar bağırmak zorunda değilim. Ben bir anne olarak evladımın katillerinin yargılanmasını istiyorum. Çorlunun hesabı sorulacak. Kimse korunmayacak. Tüm sorumlular yargılanacak. Adalet yerini bulacak” dedi.

Duruşmada olay günü trende bulunan bir kişi, “Trene Uzunköprü’den bindim. Tren koltukları doluydu. Her vagonda ayakta 5-6 kişi vardı. Alpullu’dan alınan yolcularla birlikte ayaktaki kişi sayısı 15 oldu. Lüleburgaz’da 30-40 kişi oldu. Tren doluydu ve bilet kesemiyordu vagon görevlisi kalabalıktan. Çoğu kişi biletsiz öldü” ifadelerini kullandı.

OĞUZ ARDA’NIN ANNESİ: BU HAKİMLER BENİ SANIK YAPTILAR

Davada mahkemenin olayla ilgili olarak hiç kimseyi tutuklu yargılamamasına tepki gösteren aileler duruşma salonunu terk etti.

Davada yaşananlara tepki gösteren, kazada oğlu Oğuz Arda’yı kaybeden anne Mısra Öz Sel, “Bak ben Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz. Çek beni. Bu hakimler beni sanık yaptı. Onlara ‘üç maymunu oynuyorlar’ dediğim için. Katilleri aklıyorlar. Bir kişiyi bile tutuklayamıyorlar. Evladım öldü benim evladım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER