Çocuğuna okul kıyafeti alamayan baba yaşamına son verdi

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken Jandarma ekiplerinin incelemesinde babanın cebinden 20 TL para çıktığı öğrenildi

Çocuğuna okul kıyafeti alamayan baba yaşamına son verdi

Kocaeli Körfez Yukarı Hereke’de ikamet eden İsmail Devrim (45), lisede okuyan çocuğuna okulun istediği pantolonu alamadığı için bunalıma girdi.

Okulun istediği pantolonla okula gidemeyen çocuk derse alınmayarak bir gün yok yazıldı. Hereke Nuh Çimento Meslek Lisesi birinci sınıf öğrencisi çocuk durumu anne ve babasına anlattı. Baba İsmail Devrim duruma çok üzüldü. Çaresiz baba eşine “Ben size ve çocuklarıma bakamıyorsan, çocuğuma bir pantolon alamıyorsam niye yaşıyorum ki” dedi.

CEBİNDEN 20 LİRA ÇIKTI

Sözcü'nün haberine göre baba İsmail Devrim, bu konuşmadan bir gün sonra, geçtiğimiz Perşembe sabahı yaşamına son verdi. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken Jandarma ekiplerinin incelemesinde babanın cebinden 20 TL para çıktığı öğrenildi.

'OĞLUMU DERSE ALMAMIŞLAR'

Yaşanan süreci anlatan acılı eş Hafize Devrim, “Lise 1’e giden oğlum okuldan geldi. Anne, ‘Pantolonum okulun istediği pantolon olmadığı için dersime giremedim. Derse almadılar; bir gün yok yazıldım' dedi. Babası bunu duyunca çok üzüldü. Babası, ‘Hemen gidip alalım oğlum' dedi. Gebze'ye gidip pantolon aldılar. Akşam 21.00 gibi eve geldiler. Eşim bize, ‘Artık hemen yatın. Işıkları kapatın, televizyonu kapatın, ben çok yorgunum' dedi. Sabah erkenden uyandım, baktım banyoda ışık yanıyor. Herhalde ışık açık kaldı dedim. Kalktım baktım kendini asmış” dedi.

'ÖLSEYDİM DAHA İYİYDİ'

İki çocuğu olduğunu birinin lise bire başladığını diğerinin de lise son sınıfta olduğunu belirten Hafize Devrim, “Oğlumun gittiği okulda kıyafetler belli. Buna uymak gerekiyor. Üstünü almıştık. Pantolonu alamamıştık. Pantolonu da sonra alırız diye düşünmüştük. Eşim o durumu kafasına çok taktı, ‘Ben size bakamayacaksam niye yaşıyorum ki? Çocuklarıma bakamıyorsam niye yaşıyorum. Ölseydim bundan iyiydi' dedi” diye konuştu.

KAZA GEÇİRDİĞİ İÇİN ÇALIŞAMIYORDU

Eşinin bir OSB'deki firmada tornacı olarak çalıştığını fakat bir süre önce motosiklet kazası geçirdiği için çalışamadığını belirten Hafize Devrim, “Bu kazada kolu ezilmişti. Sürekli aynaya gidip koluna bakıyordu. ‘Bu kolla nasıl çalışırım' diyordu. Bundan dolayı da üzülüyordu. Çalışamadığı için sıkıntı çekiyorduk. Bu evin kredi borcu var. O da bizi zorluyor” şeklinde konuştu.

İsmail Devrim'in cenazesi memleketi Balıkesir'e götürülerek defnedildi.

KOCAELİ VALİLİĞİ OLAYI ARAŞTIRMIŞ: MADDİ DEĞİL PSİKOLOJİK

Kocaeli Valiliği’nden de olayla ilgili 4 cümlelik açıklama geldi. Konuyu araştırdığını iddia eden valilik, intiharın psikolojik olduğunu, haberlerde yer aldığı gibi maddi nedenlere dayanmadığını öne sürdü. 

Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle: “21.09.2018 tarihinde Körfez ilçemizde yaşanan intihar olayı basında yer almıştır. Söz konusu haberler; intihar sebebi çocuklarına kıyafet alamadığı ve bu sebeple okula alınmadıkları şeklinde yayınlanmıştır. Yapılan araştırma ve inceleme sonucunda, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı olay sebebinin psikolojik nedenlere dayandığı anlaşılmıştır. Haberlerin kamuoyunu yanlış bilgilendirerek, olumsuz algı oluşturmaya sebep olduğu anlaşılmaktadır.”

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, VALİLİĞİN AKSİNE 'PANTOLON' DEDİ

Kocaeli Valiliği “Haberler gerçeği yansıtmıyor. Olayın sebebi psikolojik" açıklaması yaparken Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan ise intiharın pantolanla ilgili olduğunu kabul etti. Okutan "Çocuk okula normal kıyafetlerle alınmış ve daha sonra evine gitmiştir, anladığımız kadarıyla aile gururuna yediremediği için yardım isteyemedi" dedi.

Sözcü’nün haberine göre; Okutan pantolon talebi olduğunu ancak derse alınmama gibi bir durum olmadığını söyledi.

Okutan açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Okulda yapılan ön araştırmada olay öncesi okul idaresi kıyafetlerle gelinmesini istemiş ancak iddia edildiği gibi çocuğun derse alınmaması gibi bir olay yaşanmamış. Okula normal kıyafetlerle alınmış ve daha sonra evine gitmiştir anladığımız kadarıyla çocuğun kıyafetle ilgili sorununu evde anlatması ve ailenin de herhangi bir yardım talebinde bulunmaması sonrası baba yaşadığı durum neticesinde üzücü olayı gerçekleştirmiştir. Yapılan araştırmadan ailenin, ne okul idaresine ne de vakfımıza bu konu ile ilgili bir yardım başvurusu olmadığını gördük. Oysa benzeri konularda yapılan yardım talepleri vakıf veya okul idaresi tarafından karşılanmaktadır. Ancak aile gururuna yediremediği için yardım isteyemedi.”

EMEK PARTİSİ: DEVRİMLER ÖLMESİN DİYE MÜCADELE EDİLMELİ

Emek Partisi Kocaeli'nin Körfez ilçesinde çocuğuna okul pantolonu alamadığı için intihar eden İsmail Devrim hakkında basın açıklaması yaptı.

Devrim'in intiharının ardından yatan ekonomik nedenlere vurgu yapıldığı basın açıklamasında, "Daha fazla İsmail Devrim'ler ölmesin, zenginler daha zengin, fakirler daha fakir olmasın diye mücadele etmeli, hakkımız olanı almalıyız" denildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 14:48

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER