Cizre’de Demirtaş'a polis saldırısı

Cizre'yi ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki heyete polis tazyikli suyla saldırdı

Cizre’de Demirtaş'a polis saldırısı
Şırnak'ın Cizre ilçesinde ‘vahşet bodrumları’ olarak tabir edilen yıkılmış, yakılmış binaları ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki milletvekili heyeti, incelemenin ardından halkla birlikte HDP binasına geçmek için Nusaybin Caddesi'ne çıktığında polis saldırısına maruz kaldı. 

DİHA’nın haberine göre; heyeti ablukaya alan polisler, uyarı yapmadan Demirtaş ve beraberindeki heyete tazyikli suyla saldırmaya başladı.

Saldırıda Demirtaş'ın özellikle hedef alınması dikkat çekerken, halk Demirtaş'ı korumaya çalıştı. Polisin saldırıları devam ettiği için Demirtaş saldırının yapıldığı yere gelen aracıyla HDP binasına geçti. 

Cizre ilçesinde yüzden fazla insanın hayatını kaybettiği bodrumlarda incelemelerde bulunan Demirtaş ve beraberindeki heyet, polis saldırısı öncesi birinci bodrum önünde açıklamada bulundu.

İmc tv'nin aktardığı Demirtaş’ın açıklamasının satırbaşları şöyle:

‘YÜZLERCE İNSANIMIZ KATLEDİLDİ’

“Cizre halkının dik duruşunu kutlamak gerekiyor. Burada maalesef yüzlerce insanımız katledildi. Kaybettiğimiz her bir kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine ve halkımıza sabır diliyorum.

“Şuanda bile üzerinden aylar geçmesine rağmen ne kadar vahim bir tablonun olduğu hala gözler önünde. Birkaç mahalle, sivil yerleşim alanları tank ve top atışlarıyla tümünden yok edilmiş durumda. Burada bir savaş suçu işlenmiştir.

‘BASIN ÜZERİNDE BÜYÜK BİR BASKI VAR’

“Sivillere ait yerleşim alanlarına orduya ait tank, top ve ağır silahlarla operasyon yapmak bir savaş suçudur. Aylardır Cizre’de bunlar yaşanıyor. İdil’de, Silopi’de, Şırnak’ta, Gever’de, Nusaybin’de benzer durumlar yaşanıyor ve aynı suç işleniyor.

“Ve maalesef ki Türkiye’nin bir kısmının bundan haberi bile yok. Görünmesin, duyulmasın diye basın üzerinde büyük bir baskı var. Hali hazırda Cizre’nin bütün sokaklarında büyük bir baskı ve yasak devam ediyor. Gördüğünüz gibi burada bir eş genel başkan olarak ben açıklama yaparken bile 2911 sayılı yasaya aykırıdır diye müdahale etmeye çalışan tuhaf birimler var. Kim oldukları belli değil.

‘HÜKÜMET OLARAK HESABINI VERECEKSİNİZ’

“Buradaki vahşetin boyutunu görmek isteyen herkes bu gün Cizre’nin dik duruşunun yanında yer almalıdır. Yapılmaya çalışılan şey Cizre’yi yıldırmak, korkutmaktır. Ama herkes şunu bilmeli ki, faşist barbarlık karşısında halkımız asla diz çökmeyecektir.

“Yaptığınız her türlü hukuksuzluğun hükümet olarak hesabını vereceksiniz. Kanunsuzluğun hesabını mutlaka vereceksiniz.

“Davutoğlu şunu bilmeli ki, şu emri verdiği için nasıl Bosna kasabı yargılandı, ceza aldıysa senin de bir gün ulusal veya uluslararası yargı önünde hesap vermen için elimizden geleni yapacağız. Sanmasınlar bu barbarlığı yapanların yanına kar kalacaktır. Ve sanmasınlar halkımız bu barbarlık karşısında korkacak, unutacak ve diz çökecektir.

‘DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

“Tüm halkımızı yıkımın olduğu yerlerle dayanışmaya çağırıyoruz. Her bir sokağımızı, caddemizi, iş yerimizi dayanışma içinde inşa edebilecek güçteyiz. Bu barbarlık tarihine karşı kahramanlık tarihini yazmış halkımızın 7’den 70’e herkesin yanında olduğunun bilinmesi lazım.

“Cizîr a Botan defalarca barbar zihniyetler tarafından teslim alınmaya çalışıldı. Bu gün de bunu yapmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Halkımız iradesinin etrafında dimdik, sağlam bir şekilde duracak ve bu gölgesinden bile korkan AKP zihniyetine asla pabuç bırakmayacaktır

‘SAVAŞIN SORUMLUSU HÜKÜMETTİR’

“Barış dedikçe üstümüze tankla, topla halkımızın her bir yaşam birimine vahşice saldıranlar bu savaşın sorumlusudur. Hükümettir bunun sorumlusu. AKP’den başka bunun sorumlusu yoktur ve mutlaka bunun hesabını verecektir.”
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 17:04
YORUM EKLE