CHP'den Çiller ailesinin arazisi için dava

Açıklamada, "Karara dava açacağız. Ayrıcalıklı imar rantına izin vermeyeceğiz" denildi

CHP'den Çiller ailesinin arazisi için dava

Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller’in yönetiminde olduğu Marsan Marmara Holding A.Ş.’ye ait Sarıyer Kilyos’taki 30 bin metrekarelik arazinin imarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 21 Mayıs 2020’de değiştirildi.

İnşaat hakkı 5 kat arttırılan araziyle ilgili açıklama yapan CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu plan değişikliği kararının iptali için dava açacaklarını ifade ederek, “Karadeniz’in tam kıyısındaki bu bölgeye yoğun betonlaşma getirecek ve ulaşım sistemini de aşırı zorlayacak bu rant düzenlemesi kesinlikle kabul edilemez. Ayrıcalıklı imar rantına izin vermeyeceğiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sit alanında bulunan arazinin imar planında değişiklik yaparak inşaat hakkını 5 kat arttırdı.

Plan değişikliğiyle düşük yoğunluklu konut alanı fonksiyonundan turizm tesis alanına dönüştürülen arazide 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı 24 bin metrekareye çıkarıldı. 

CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu yaptığı açıklamada şöyle dendi:

“İBB’nin haklı olarak itiraz ettiği bu ayrıcalıklı imar düzenlemesi kabul edilecek olursa, mevcut koşullarda 4 bin 586 metrekarelik inşaat hakkı 24 bin metrekareye çıkacak, yani yaklaşık 5 kat artacak, imar yolları genişliği 10 metreden 7 metreye düşecek. Arazinin sahibi şirketin yönetim kurulunda eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlunun da yer alması, bu bir ‘siyasi rüşvet’ mi sorusunu akıllara getiriyor. Çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmayan, Karadeniz’in tam kıyısındaki bu bölgeye yoğun betonlaşma getirecek ve ulaşım sistemini de aşırı zorlayacak bu rant düzenlemesi kesinlikle kabul edilemez. CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu plan değişikliği kararına itiraz edeceğiz ve dava açacağız. İstanbul, sizin arpalığınız değildir. 16 milyon İstanbulluyu hiçe sayarak ve İstanbul’u daha da yorarak bir yere varamazsınız. İstanbul halkını ve onun seçilmiş yönetimi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni dışlayarak İstanbul’a haksız müdahale etmekten vazgeçin. Bu kentin doğasını, denizini, kıyısını daha fazla tahrip etmenize, Kilyos’ta ayrıcalıklı imar rantına izin vermeyeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER