Çerkeslerden 'Vatanım Sensin' tepkisi

Açıklamada, dizide Çerkes Ethem’in vatan haini gibi gösterildiği ifade edildi

Çerkeslerden 'Vatanım Sensin' tepkisi

Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu, Kanal D’de yayımlanan “Vatanım Sensin” dizisine tepki gösterdi.

Yapılan ortak açıklamada, dizide Çerkes Ethem’in vatan haini gibi gösterildiği ifade edildi.

“Vatanım Sensin” dizisiyle ilgili Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan yapılan ortak yazılı açıklamada; dizide “Dağıstanlı” karakteri ile Çerkes Ethem'in kastedildiği ileri sürüldü.

'TARİH BİLMEZ BİR DİZİ'

Açıklamada; dizide reyting uğruna uydurma olayların ekrana getirildiği ifade edilerek şu ifadeler kullanıldı:

"Tarihle bağdaşmayan, gerçeği yansıtmayan, tamamen düzmece olayları reyting uğruna izleyiciye sunmak doğru değildir. Bu bağlamda 'Vatanım Sensin' dizisinde, İstiklal mücadelesi kahramanı Çerkes Ethem'in vatan haini gibi gösterilmesini reddediyor, sorumluları şiddetle kınıyoruz. Kuzey Kafkas toplumu, hem Osmanlı devleti, hem de Türkiye Cumhuriyeti döneminde devletin ve ordunun her kademesinde başarıyla görev almış ve almaya devam etmektedir. Kuzey Kafkas toplumu, Osmanlı devletinden Cumhuriyet'e geçiş dönemi olan Kurtuluş mücadelesinde de etkin görev alarak Kuvay-i Milliye ruhunu oluşturmuş, mücadelenin kazanılmasında en etkili unsurlardan biri olmuştur.”

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 09:11

Demokrat Haber’e Destek Olmak İçin Tıklayın >>>

YORUM EKLE