BM: Yaklaşık 170 bin kişi Afrin'den kaçtı

50 bin ila 70 bin sivilin Afrin'de kaldığı tahmin ediliyor

BM: Yaklaşık 170 bin kişi Afrin'den kaçtı

Birleşmiş Milletler, Türkiye'nin Afrin operasyonunun ardından yaklaşık 170 bin kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, "Tahminler, 167 bin kişinin Afrin'deki çatışmalar yüzünden evlerini terk ettiğini gösteriyor" dedi.

Cenevre'de basın mensuplarına konuşan Laerke, Afrin'i terk edenlerin çoğunun Tel Rıfat'a kaçtığını ifade etti.

Leake, Afrin'de 50 bin ila 70 bin sivilin kaldığını tahmin ettiklerini de dile getirdi.

Afrin'le ilgili bir açıklama da Dünya Sağlık Örgütü'nden geldi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Suriye'deki temsilcisi Elizabeth Hoff, "Çocuklar, kadınlar ve erkekler Afrin'den kaçmak için yürek burkan bir yolculuğa çıktı. Ekiplerimiz güvenli bölgelere ulaşmak için 36 saat boyunca yürümek zorunda kalan sivillerle karşılaştı" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, Afrin'den kaçanların bulunduğu bölgelere seyyar klinikler ve tıbbi malzeme gönderildiğini de duyurdu.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Afrin'den kaçanların sayısının 250 bin kişiyi bulduğunu açıklamıştı.

İstanbul'da AKP'nin ilçe kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrin Harekatı da güçlü bir şekilde devam ediyor. Noktayı koyduk ama Afrin ile bitmeyecek iş. Arkada İdlib var, Membiç var" dedi.

Türkiye'nin Afrin'de YPG'ye karşı 20 Ocak'ta başladığı operasyonda Pazar günü Afrin merkezi kontrol altına alınmıştı.  Suriye'de 2011 yılında başlayan savaşta 350 binden fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2018, 18:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER