Bayık: Türk devleti zırhlı araçlarla YPG'ye saldırıyor

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bayık, Türkiye'nin IŞİD'e yardım ettiğini söyledi

Bayık: Türk devleti zırhlı araçlarla YPG'ye saldırıyor

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Kobani’ye dönük saldırıları için, “Türk devleti sınırdan zırhlı araçlarıyla YPG’nin araçlarına saldırıyor. YPG’nin hareket etmesini engellemeye çalışıyor, bu şekilde IŞİD’e yardım ediyorlar” dedi.

Cemil Bayık, Kobani’ye dönük saldırıları Ronahi Tv’ye değerlendirdi.

“Aslında bu savaşın arkasında Türk devleti var” diyen Bayık, IŞİD'in Kobani’ye dönük saldırılar başlamadan, Türk devlet yetkililerinin Kobani kantonunu tehdit ettiğini söyledi.

Türkiye'nin "kim Süleyman Şah’ı vurursa bizde onları vururuz" sözlerini hatırlatan Bayık, "Süleyman Şah IŞİD’in elinde, Kobanê halkının elinde değil! Bu bir mesajdı" dedi.

Bayık sözlerini şöyle sürdürdü, "Yani eğer siz direnirseniz sizi vuracağız mesajıydı. Zaten trenlerle, Til Ebyad’a çok sayıda silah, cephane, tank, top taşıdılar. Türk devleti sınırdan zırhlı araçlarıyla YPG’nin araçlarına saldırıyor. YPG’nin hareket etmesini engellemeye çalışıyor, bu şekilde IŞİD’e yardım ediyorlar.

"Türkiye IŞİD ile Kürtlere darbe vurmak istiyor” diyen Bayık, bu saldırılarla Kürt halkının elde ettiği kazanımların ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Böylece, Türkiye’nin Suriye ve Ortadoğu politikasında etkili olmak istediğini ifade eden Bayık, Türkiye’nin kirli ittifaklarının ortaya çıkmaması için IŞİD’e karşı koalisyonda yer almadığını belirtti. Türk devletinin IŞİD’i koalisyon ile pazarlık konusu yaptığını ifade eden Bayık, Türkiye’nin Kobani’yi insansızlaştırarak, tampon bölge oluşturmayı hedeflediğini de ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 10:59
YORUM EKLE