Asker ve gerilla aileleri birlikte yemek yedi

Yemekte konuşan Şanlıurfa Valisi Güven ise 'Yeter artık-Edi Bese!' dedi...

Asker ve gerilla aileleri birlikte yemek yedi

Şanlıurfa'da, sivil toplum örgütleri barış sürecine katkı sunulması için çatışmalarda ölen 25 asker ile 25 PKK'li ailesini yemekte bir araya getirdi. Yemekte yan yana oturan şehit ve PKK'li aileleri, "Artık anneler gözyaşı dökmesin, kardeş kardeşi öldürmesin" dedi.

Yemeğe katılan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç de beyaz bir sayfa açılması gerektiğini söyledi ve Kürtçe 'yeter artık' anlamına gelen 'edi bese' dedi.

'Allah'ın dostu Hz. İbrahim'in memleketi dostluk ve kardeşliğin başkenti Şanlıurfa'dan barış çağrısı', 'Kardeşini yakan Nemrut değil Hz. İbrahim'in ateşine su taşıyan kul ol', ' Barış sürecek insanlık kazanacak', 'Yeter artık, Edi Bese', 'Artık analar ağlamasın', 'Gözyaşlarımız sevinç gözyaşları olsun' yazılı pankart ve dövizlerin duvarlara asılı olduğu yemeğe gelen ölen asker ve PKK'li aileleri karanfillerle karşılandı.

Radikal'in haberine göre, Yemekte konuşan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, annelerin artık ağlamamasını dilediklerini ifade etti.

VALİ: EDİ BESE!

Barış için bir araya gelen ailelere de teşekkür eden Vali Güvenç, "Artık bu ülkede anlar ağlamasın. Kürt anası da, Türk anası da, Arap anası da ağlamasın, çocuklarımız heder olmasın. Anlamsız yere kimse kara toprağa düşmesin. Anlamsız yere bu ülkenin kaynakları ve milyarları harcanmasın. Bu ülkeye hizmet edecek olan çocuklar sağda solda heder olmasın, gelsinler insan gibi yaşasınlar, ailesine, toprağına hizmet etsinler. Süreç bu ülkede kardeşlikten yana, demokrasiden yana, geleceğin aydınlatılmasından yana işlemeye başlamıştır. Herkes yüreğindeki bir sızıyla yaşamaktan kurulacaktır. Bu defterin kapanması, beyaz bir sayfanın açılması ve kucaklaşmak lazımdır. Artık karanlık dönem bitmiştir. Son söz olarak analar artık ağlamasın diyorum ve ben de Kürtçe yeter anlamında kullanılan 'edi bese' diyorum," diye konuştu.

Yemekte konuşan ölen PKK'lilerin anneleri barış isteyerek, "Ölümleri en iyi anne yüreği bilir. Artık hiçbir annenin ağlamasını istemiyoruz. Barış için herkes bu taşın altına elini koysun. Ne Türk, ne Kürt kimse ölmesin. Bir an önce ülkemize kalıcı barışın gelmesini diliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından program ölen asker ve PKK'li ailelerinin birlikte dua okuması ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2013, 12:11
YORUM EKLE