Apolet tartışmasına konu olan komutan görevden alındı

Orgeneral İsmail Metin Temel, bir dönem gündemi meşgul eden apolet tartışmasının merkezinde yer almıştı

Apolet tartışmasına konu olan komutan görevden alındı

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atandı.

Aynı kararla 4. Komando Tugay Komutanı Mustafa Barut da 3. Ordu Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atandı.

Orgenaral Temel 24 Haziran seçimleri sırasında Erdoğan'ı alkışladığı için diğer Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce tarafından eleştirilmişti.

Bu atamalar Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 9'uncu maddesinin birinci fıkrası gereğince gerçekleştirildi.

APOLET TARTIŞMASI

Orgeneral İsmail Metin Temel, bir dönem gündemi meşgul eden apolet tartışmasının merkezinde yer almıştı.

Temel, 24 Haziran seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’da düzenlediği iftar programına katılmış ve Erdoğan’ın İnce’yi eleştirdiği cümleleri alkışlamıştı.

Olayın üzerine Muharrem İnce, Orgeneral Temel’e tepki göstermiş ve "Onun apoletlerini sökeceğim" demişti. Erdoğan ise "Metin Temel paşamızla çok yakın bir hukukumuz var, millet İnce'ye apolet sökecek fırsatı vermez" şeklinde konuşmuş ve komutanı savunmuştu.

GÖREVDEN ALINMAYA İLİŞKİN İDDİA

ODA TV yazarı Müyesser Yıldız, dünkü yazısında orgeneral Temel’in görevden alınacağını duyurdu ve karargahla sıkıntıları olduğunu iddia etti.

Aldığı kulis bilgisine dayanarak yazan Yıldız, orgeneral Temel’in Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ile 15 Temmuz’dan bu yana sıkıntılar yaşadığını yazarken, ‘bardağı taşıran son olayı’ şöyle yazdı:

“Terörle mücadelede başarı gösteren askerlere madalya verilmesi kararlaştırılır. İsmail Metin Temel'in de ödüllendirilmesini istediği iki isim vardır, ancak bunlar listeye alınmaz. Bunun üzerine bir iddiaya göre, Temel ödül törenine katılmaz. Bir başka iddiaya göre ise Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler oradayken, Temel töreni terk eder. İşte bu olaydan sonra da Karargâh ile Temel arasındaki tüm ipler kopar.

“Bundan sonrasına ilişkin söylentilere gelince;

“İsmail Metin Temel'in bugün veya yarın çıkartılacak bir Cumhurbaşkanı kararnamesi ile görevden alınacağı, emekli olmadığı takdirde de Genelkurmay Başkanlığı'na değil Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı bir birime atanacağı belirtiliyor."

Kaynak: Bianet

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 14:25

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER