Ankara Katliamı'nda polisten '3. bomba var' anonsu yapın baskısı

KESK yöneticisi İlhan Yiğit Ankara'daki saldırı sonrası yaşananları anlattı

Ankara Katliamı'nda polisten '3. bomba var' anonsu yapın baskısı

Barış mitinginin tertip komitesinde yer alan KESK yöneticisi İlhan Yiğit, polisin patlama öncesi kendisine parti liderlerini sorduğunu söyledi.

Miting bitmeden 'olaysız geçti' tutanağı imzalatılmak istendiğini söyleyen Yiğit, “Polis seyyar satıcıları bizim aramamızı istedi. Patlamaların ardından da ‘3. bomba var anonsu yap’ baskısı yaptılar” dedi.

Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre Ankara'daki bombalı saldırıyla ilgili  KESK MYK üyesi İlhan Yiğit, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Valiliğin toplanma yerinde güvenlik önlemleri alınması konusundaki sorumluluğunu bertaraf edecek şekilde miting için istenen izin saatlerini değiştirdiğini anlatan Yiğit, polisin sürekli kendilerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Genel eş başkanlarının mitinge katılıp katılmayacağını sorduğuna dikkat çekti.

Yiğit patlama sonrasında ise çevik kuvvet müdürü ve diğer polislerin kendisini sarsarak “Valilikten telefon geldi, miting iptal edildi. Alanda 3. bomba var” diye zorla anons yaptırmak istediğini açıkladı.

Toplanma yerinin güvenliğini konuştuk. ‘Siz tren garı önünde ne gibi tedbirler alacaksınız’ diye sordum. Bize “Standart olarak ön arama yapılıyor. Bomba, patlayıcı cisim vs. aranıyor. Ama kitle toplandıktan sonra simitçi köfteci, sucu gibi seyyar satılıcıları sizin görevlileriniz arayabilir mi” diye sordular. Ben de ‘Seyyar satıcıların çoğunluğu sizin arkadaşınız. Biz sendikacıyız’ diyerek itiraz ettim. Bize ‘O zaman onlara karşı dikkatli olalım’ dediler.

İLK KEZ POLİS YOKTU

Bizim gardan başlayan bütün mitinglerimizde toplanma yerinde polisler olurdu. Kitle çoksa önde eskortluk yapardı. Miting alanına kadar yapılan yürüyüşte güvenlik zincirini polis oluştururdu. Ama bu mitingte yapılmadı. Sadece 3 trafik arabası vardı.

Kritik olan özellikle siyasi partilerden CHP ve HDP genel başkanlarını isim vererek Kılıçdaroğlu, Demirtaş ve Yüksekdağ’ın katılıp katılmayacağını sordular. Protokol oluşturulacak mı diye sordular. Ben de “iki partinin de mitingi desteklediklerini, genel başkanların programı uygun olursa katılacakların” söyledim.

TUTANAK ISRARI

Patlama sırasında miting alanındaydım. Normalde miting olaysız biterse imzalanması gereken bir tutanağı polis bana mitingin başında imzalatmak istedi.

Biz soğukkanlılıkla kitleyi patlama yerinin aksi yönüne, Mithatpaşa, Necatibey ve Kızılay yönüne doğru yönlendirirken polis önlerini kesti, kitleyi Opera binasına, yani patlama yerine doğru yönlendirmeye çalıştı. Ambulansların geç gelmesi, yolun tıkanması bu yüzden oldu. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 09:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER