Ankara 'katliam şehirleri' listesinde

Altı ayda 168 kişinin bombalı saldırılar nedeniyle yaşamını yitirdiği Ankara Bağdat'la yarışıyor

Ankara 'katliam şehirleri' listesinde

Ankara altı ay içinde üçüncü kez bombalı saldırı ile sarsılırken en çok “Bağdat gibi” benzetmesi yapıldı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 10 Ekim 2015 tarihinde 102 insanın hayatını kaybettiği IŞİD saldırısıyla başlayan kanlı süreçte Ankara’da toplam 168 kişi hayatını kaybederken, Bağdat’ta toplam 428 kişi hayatını kaybetti.

Ankara’da 10 Ekim, 17 Şubat ve 13 Mart saldırıları toplamda 168 can aldı. Ankara bu rakamla İslamcı militanların hedefindeki Mogadişu’yu geride bıraktı.

Somali başkenti de Bağdat gibi küçük ve sık saldırılar sonucu teröre çok kayıp veren şehirlerden. Ekim 2015’ten beri düzenlenen saldırılarda toplam ölü sayısı 77. 21 Ocak’taki son büyük saldırıda Şebab militanları, deniz kıyısındaki lüks bir restoranda 20 kişiyi öldürdü.

Ekimden beri her ay en az bir saldırının yaşandığı Kabil’de, bu süre zarfında 58 kişi hayatını kaybetti. En son 20 Ocak’ta Taliban, Tolo TV çalışanlarını hedef alarak 7 kişinin ölümüne neden oldu.

İç savaş sahneleriyle hafızalara kazınan Lübnan’ın başkenti Beyrut, bir zamanlar terör açısından bölgenin en tehlikeli kentiydi. Ancak şehirde Ekim 2015’ten beri sadece bir saldırı yapıldı. Beyrut’un güneyindeki Burj el Barajine bölgesine düzenlenen saldırıda IŞİD üyeleri önce bomba yüklü bir motosikleti havaya uçurdu, daha sonra da bir intihar bombacısı toplanan kalabalığa karışıp üstündeki patlayıcıları infilak ettirdi. Saldırıda 43 kişi öldü.


Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER