ANAR’dan son seçim anketi

AKP'nin oylarının yüzde 39-40 bandına düştüğünü, CHP'nin 24 Haziran'da kaybettiği oyları yeniden topladığını belirtiliyor

ANAR’dan son seçim anketi

ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu, AKP'nin oylarının yüzde 39-40 bandına düştüğünü, CHP'nin 24 Haziran'da kaybettiği oyları yeniden topladığını belirtiyor.

Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu, İstanbul'daki yarışta MHP seçmeninin Yıldırım'a TBMM Başkanlığı'ndan istifa etmemesi nedeniyle temkinli yaklaşabileceğini ifade etti.

Yerel seçimlere sayılı günler kala, iddiası olan partiler adaylarını birer birer açıklarken, kamuoyu araştırma şirketleri de çalışmalarına hız verdi.

'KARARSIZ SEÇMEN ORANI YÜZDE 30'

Henüz seçim atmosferine tam olarak girilmediğini ifade eden Uslu, Türkiye genelinde yüzde 30 oranında kararsız seçmen bulunduğunu ifade ederken, "Ortada bir aday var ama kampanyası başlamıyor, performansını henüz görmemiş. Bir çok aday bir çok seçmen için henüz kara kutu.  Öyle olunca kararsızlar artıyor" ifadelerini kullandı.

'SANDIĞA GİTMEME ORANI YÜKSEK OLABİLİR'

AKP ile MHP'nin ve CHP ile İYİ Parti'nin bir çok ilde yaptıkları işbirliğinin ilk kez görüldüğüne işaret eden Uslu, 31 Mart 2019'daki seçimde sandığa gitmeme oranının da yüksek olabileceğini kaydetti.

'SONUÇ VEREBİLECEK MİYİZ EMİN DEĞİLİM'

"Yerel seçimlerle ilgili tahmin için biraz daha beklemek gerekiyor. Bu kez Türkiye genelinde sonuç verebilecek miyiz ondan bile emin değilim." diyen Uslu, bu pazar genel seçim olsa seçmenin yöneliminin ne olacağına ilişkin yaptıkları araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

AKP'DE DÜŞÜŞ

Türkiye genelinde yapılan araştırmada AK Parti'nin oylarının 24 Haziran 2018'deki seçimlere göre bir kaç puanlık düşüş yaşadığını ifade eden Uslu, iktidar partisinin yüzde 39-40 civarında oy almasını öngördüklerini, MHP'nin ise 24 Haziran'la aynı oranda olduğunu belirtti.

'CHP KAYBETTİĞİ OYLARI TOPLADI'

İYİ Parti'nin yüzde 10'luk oyunu koruduğunu ifade eden Uslu, CHP'nin 24 Haziran'da kaybettiği oyları yeniden topladığını ve yüzde 25 bandına geri döndüğünü söylerken, HDP'nin ise yüzde 11-12 seviyesinde olduğunu belirtti.

'YILDIRIM'IN İSTİFA ETMEMESİ MHP SEÇMENİNDE SORU İŞARETİ YARATIYOR OLABİLİR'

İstanbul'da Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasındaki yarışta CHP seçmeninin İmamoğlu'na oy vermekten kaçınmayacağını ancak İYİ Parti seçmeninin temkinli yaklaştığını ifade eden Uslu, Binali Yıldırım'ın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevinden istifa etmemesinin MHP seçmeninde soru işareti yaratabileceğine değindi.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 16:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kitka
Kitka - 2 yıl Önce

Cumhur başkanı dahil kimse TC için çalışmıyorlar kendilerine zamı çuvala kendilerine veriyorlar emekçiyede ninacik kendileri veriyorlar size de zamı emekçiler versin bakalım çift dikişçi mv ileri hakım size haram olsun

Yilmaz
Yilmaz - 2 yıl Önce

Adam hem meclis başkanlığından hemen belediye aday olacak gecinemezse bir isdaha bakalim

Şahin ozkol
Şahin ozkol - 2 yıl Önce

16 yıldır oy verdik AKP'ye artık yok nedenini iki kelime eyt bitti

Kitka
Kitka - 2 yıl Önce

TC bütün mv nin hepsi kendinden başkasını düşünmüyen ve TC soymak için yarışíyorlar

Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

Eyt yok. Zam yok. Dolar 5.40 arası inme yok. Toprak bol tarım yok. Poşet parali. Artik 25 kuruş peşinde devlet. Dokunduğun herşey plastik. Ama poset yasaklı!
Bes zorunlu olacak. Zorla asgari ücret den kesintide secimden sonra. Ben istedim oldu. Millet geçim derdinde. Birde bu sıkıntılarda oy kullan öyle mi. Haram zıkkım olsun vatandaşın her kuruşu hepsine. Oynkullanmiyacagim.

Arif erkaya
Arif erkaya - 2 yıl Önce

EYT yasası çıkmadıkça Akp ve Mnp sandığa gömülecek,kararsız oylar kimler dersiniz?

Ahmet
Ahmet - 2 yıl Önce

Neden kimse anketlerdeki düşüşün EYT'den kaynaklandığını açıklamıyor.. Gerçekleri saklamayın.

Halep sende ise, Arşın millette
Halep sende ise, Arşın millette - 2 yıl Önce

ibrahim uslu 'da algı yaratıyor, "AK Parti oylari düştü, chp yükseldi" diyor. Türkiye nin kalkınmasıni istemeyen yabancı devletlere yalakalik yapanların oylari ne kadar yükselmiş göreceğiz yakında


SIRADAKİ HABER