Alo Fetva'ya koronavirüs soruları: Üç kere cuma namazı kılınmadığında dinden çıkılır mı?

'Cenaze risk oluşturuyorsa hiç yıkamadan defnedilebilir'

Alo Fetva'ya koronavirüs soruları: Üç kere cuma namazı kılınmadığında dinden çıkılır mı?

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, 'Alo Fetva' hattına koronavirüsle ilgili birçok soru geldiğini söyledi. Hattı arayanlar, 'Üç kere cuma namazı kılınmadığında dinden çıkılır mı?', 'Kolonya abdest bozar mı?' gibi sorular sordu.

Koronavirüsün Türkiye'de de yayılmasıyla birlikte İstanbul Müftülüğü'nün 'Alo Fetva' hattına da en çok bu konuda sorular geliyor. 

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, "Mesela kolonya ve benzeri temizleyici maddelerin abdesti bozup bozmayacağıyla alakalı çok soru alıyoruz. Kolonya uçuşkan bir maddedir ve bu yönüyle dönüşüme yani istihaleye uğramaktadır, dolayısıyla da abdesti bozmamaktadır" dedi.

'CENAZE RİSK OLUŞTURUYORSA HİÇ YIKMADAN DEFNEDİLEBİLİR' 

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre, koronavirüsten ölenlerin defin işlemlerinin nasıl yapılacağı ile ilgili de konuşan Maşalı, şunları söyledi:

"Cenaze risk oluşturuyorsa hiç yıkamadan defnedilebilir. Aynı şekilde kefenlenmesi bir risk oluşturuyorsa ceset torbası ile ve hatta tabutla defnedilebilir. Dolayısıyla riski sıfıra indirecek şekilde bir uygulamaya gidilmelidir. Cenaze namazları da yine cenazenin defnedileceği yerde bulaşma riskini ortadan kaldıracak şekilde ve namaza iştirak edenlerin de sosyal mesafeye riayet etmesi şartıyla kılınması gerekmektedir."

'CENAZE TAZİYESİNİ NASIL YAPACAĞIZ?'

Maşalı, 'Alo Fetva' hattına gelen diğer soruları da şöyle sıraladı:

İçinde alkol bulunan ilaç ve gıda takviyelerini kullanmak caiz mi?

Zekatın vaktinden önce verilmesi caiz mi?

Üç kere cuma namazı kılınmadığında dinden çıkılır mı?

Hastanede (tıpta) domuz enzimleri içeren ilaçları kullanmak caiz mi?

Namazların iş yerlerinde cemedilmesi caiz mi?

Cenaze taziyesini nasıl yapacağız?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER