Almanya polisinden NAV-DEM'e gösteri yasağı

Kürt derneklerinin 15 Şubat'ta yapmak istediği gösterilere izin verilmedi

Almanya polisinden NAV-DEM'e gösteri yasağı

Almanya'nın Köln kentinde Kürt derneklerin geçen Cumartesi yapmayı planladığı protesto gösterisine izin vermeyen Köln Emniyet Müdürlüğü, Perşembe için planlanan iki gösteriyi de yasakladı.

Köln Emniyet Teşkilatından yapılan açıklamada, gösteriler için başvuruda bulunan Köln ve Leverkusen kentlerinden iki ayrı Kürt dernekle yapılan ön görüşmelerde, başvuruların Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) adına yapıldığı iddia edildi.

Açıklamada yasağa gerekçe olarak, "Almanya'da terör örgütü olarak sınıflandırılan PKK'ya bağlılığı simgeleyen yasaklı bayrak ve sembollerin kullanılması ve bu şekilde suç eylemleri ve ihlallerin gerçekleşmesi beklentisi" gösterildi.

Köln Emniyetinin açıklamasında yasak kararlarına karşı hukuki yollara başvurulabileceği de kaydedildi.

NAV-DEM'in 27 Ocak'ta Köln'de düzenlediği protestoya gösterisi, PKK lideri Abdullah Öcalan posterlerinin kaldırılmaması üzerine müdahale edilmişti.

Köln polisinin 15 Şubat'ta planlanan iki gösteriyi yasaklamasının ardından NAV-DEM'den açıklama geldi.

NAV-DEM Eş Başkanı Ayten Kaplan, yasağın Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'ın Almanya ziyareti öncesine denk gelmesinin tesadüf olmadığını savunarak, "Bu demokratik olmayan yasak politikası karşısında boyun eğmeyeceğiz ve buna karşı hukuki girişimlerde bulunacağız" dedi.

Kaplan Köln polisinin kendilerine, söz konusu yasak kararlarının İçişleri Bakanlığı'ndan gelen yeni bir talimat üzerine alındığını bildirdiğini de söyledi. 

Ayten Kaplan, polise gösteri için izin başvurusu yapan Kölnlü Kürt derneğin, "bir daha gösteri için başvurmalarına gerek olmadığı, diğer başvuruların da reddedileceği" yanıtını aldığını ifade etti.

Kaynak: DW Türkçe

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2018, 12:58
YORUM EKLE