Alkollü fotoğraf paylaşmak 'kusur' sayıldı

Alkol kullanarak sosyal medyada buna ilişkin paylaşımlarda bulunmak 'kusurlu bir davranış' olarak kabul edildi

Alkollü fotoğraf paylaşmak 'kusur' sayıldı

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, sürekli alkol kullanarak sosyal medyada buna ilişkin paylaşımlarda bulunmayı, ‘kusurlu bir davranış’ kabul etti.

Kocaeli’nde yaşayan E.G. kocasının birlik görevlerini yerine getirmediğini, kendisini ihmal ettiğini belirterek boşanma davası açtı ve tazminat talebinde bulundu.

E.G.’nin kocası O.G. de karşı dava açarak karısının sürekli alkol kullanarak sosyal medyada buna ilişkin paylaşımlarda bulunduğunu ve güven sarsıcı davranışları olduğunu iddia etti.

Kocaeli 2. Aile Mahkemesi, çiftin boşanmasında eşit kusurlu olduklarına karar vererek tazminat taleplerini reddetti.

O.G. davayı temyiz edince dosya Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne geldi. Daire, tüm çiftleri ilgilendiren bir gerekçeyle bozma kararı verdi.

KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRIDA BULUNMUŞ KABUL EDİLDİ

Yasemin Güneri’nin Habertürk’teki köşesinde yer alan habere göre, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, bozma kararında şu görüşleri dile getirdi:

“Davalı-karşı davacı kadının sürekli alkol kullanarak sosyal medyada buna ilişkin uygunsuz paylaşımlarda bulunduğu anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu durum karşısında boşanmaya neden olan olaylarda davalı-karşı davacı kadının, erkeğe nazaran daha fazla kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Kadının davranışları erkeğin kişilik haklarına saldırı teşkil edecek niteliktedir. Öyleyse, davacı-karşı davalı erkek yararına Türk Medeni Kanunu’nun 174/1-2. maddesi koşulları oluşmuş olup, tarafların ekonomik ve sosyal durumları, fiilin ağırlığı ve hakkaniyet kuralları gözetilerek davacı-karşı davalı erkek yararına uygun miktarda maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, hatalı kusur belirlemesi sonucu bu isteğin reddi doğru olmamış ve bozmayı gerektirmiştir.”

Bu kararla birlikte ilk kez, sürekli alkol aldığı fotoğrafları sosyal medyada yayınlayan kişi, eşinin kişilik haklarına saldırıda bulunmuş kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER