Alevi örgütleri tepkili

'Savcıları cemevine gelme cesaretini göstermedi'

Alevi örgütleri tepkili

Polisin açtığı ateş sonucu boynundan vurularak yaşamını yitiren Uğur Kurt'un cenazesi otopsi işlemlerinin ardından Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak Okmeydanı Cemevi'ne getirildi. Uğur Kurt'un cenazesinin saat 17:00'de cemevi'nde düzenlenecek törenin ardından saat 18:00'de karayoluyla Sivas'ın Hafik İlçesine gönderileceği açıklandı.

Uğur Kurt'un vurulduğu Okmeydanı Cemevi avlusunda Alevi dernekleri yöneticileri açıklama yaptı.  Hacı Bektaş Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: "24 saat geçmesine rağmen Türkiye Cumhuriyeti'nin savcıları cemevine gelme cesaretini göstermediler" dedi.

Geçmez, "Abluka altındayız şu anda. Uğur kardeşimiz burada. Polisin açtığı ateş sonucu cemevi avlusunda arkadaşımız katlediliyor. Polisin bu katliamlarına dur demek istiyoruz. Türkiye'de gün olmuyor ki alevilere karşı herhangi bir suç işlenmesin.Türkiye'de bir cami avlusunda bir vatandaş polis tarafından vurulsaydı Türkiye'deki alevilerin hali ne olurdu. Düşünmek dahi istemiyorum. Aleviler buna rağmen sağduyularını koruyorlar. Bu sorun artık Alevilerin sorunu değil. Bu sorun Türkiye'nin çoğunluğunu oluşturan sünnilerin sorunudur. Hükümetin bu nefret söyleminden vazgeçmesini istiyoruz. Israrla bizim bir arada yaşamamızı istemiyorlar. Ayrımcılığın başı Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı'dır. Bu kışkırtıcılığa devam ettiği sürece bu acıları yaşamaya devam edeceğiz. Uğur canımızın kanı bütün siyasilerin üzerindedir. Alevilere 'terörist' diyenler Uğur kardeşimizin katilidir. İlk defa cemevinde bir canımız katlediliyor. Türkiye'de seçim sürecine girildiğinde bütün Aleviler ateş üzerinde. Önce evlerimiz işaretlerindi. Gezi olaylarında katledilen canların tamamı Alevi" dedi.

BAŞBAKAN NEFRET SUÇU İŞLİYOR

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel de "Başbakan'ın kendi gibi düşünmeyenleri sevmediğini biliyoruz" diye konuştu. Özel, "Alevilerden nefret ettiğini çok iyi biliyoruz. Alevilerin demokrasiden yana anlayışları var. Israrla burayı zedelemek istiyorlar. Israrla inancımızın devamı olarak zalimin zulmüne boyun eğmediysek biz asla boyun eğmeyeceğiz. Başbakan elinden gelen kötülükleri polisi aracılığıyla kullanıyor. Reyhanlı'da katledilen vatandaşlarımız için '52 Sünni kardeşimiz öldürüldü' diyebiliyor. Gezi'de katledilen bir can için dahi başsağlığı dilemiyor. Nefret suçu işliyor" ifadesini kullandı.

OTOPSİDE ÇIKARILAN MERMİ ÇEKİRDEĞİ POLİSLERİN ELİNDE

Uğur Kurt'un cenazesinin getirildiği Okmeydanı Cemevi'nde açıklama yapan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ebru Timtik, savcının henüz olay yerinde inceleme yapmadığına dikkat çekti. Otopside Kurt'un boynundaki mermi çekirdeğinin çıkartıldığını söyleyen Timtik, merminin ise soruşturmada görevli polisin elinde olduğunu söyledi.

Timtik, "Savcı olay yerine gelerek gerekli incelemeyi yapmadı. Ama biz buradayız delilleri toplayacağız. Halkın avukatları olarak buradaki incelemeyi biz yapacağız" dedi.

Timtik, Kurt'un hedef gözetilerek açılan ateş sonucu vurulduğunu düşündüklerini belirtti. Timtik, "Sekme olduğunu düşünmüyoruz ama gerçek raporun ardından çıkacak" diye konuştu. Timtik, "Bir süre savcıyı bekleyeceğiz. Eğer savcı gelip delilleri toplamazsa biz bunları kamerayla kayıt altına alacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2014, 19:07

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER