AKP’nin referandum’da Kürtler için izleyeceği yol haritası

AKP’nin kampanyası süresince, sosyal medyada kamplaştırıcı dil kullananlara izin verilmemesi gibi kararlar almaya hazırlanıyor

AKP’nin referandum’da Kürtler için izleyeceği yol haritası

AKP’nin, başkanlık sistemine yönelik seçmen tercihleriyle ilgili birden fazla araştırma yaptığı iddia ediliyor.

Son araştırmalarda kararsızların oranı yüksek çıktığı ifade edilirken AKP’nin  kararsızları ‘Evet’e ikna etmek için kullanılacak kampanya argümanları üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

KADINLARIN KAYGISI

AKP’nin araştırmalarda ulaştığı en önemli sonuç, kendi parti tabanları dahil, kadınların desteğinin daha önceki dönemlere kıyasla bir miktar düşük olduğu yönünde.

AKP analizcileri bunun “tek adamlık ve yaşam tarzı” konusunda beliren kaygılardan kaynaklandığını tespit ettiği bildiriliyor.

 Muhalefetin de kampanyasında bu alana yoğunlaştığına dikkat çeken AKP, kadınlara yönelik ayrı bir çalışma yapma kararı aldı. Kampanyanın en önemli mesajlarından biri kadınlarla ilgili olacak ve yaşam tarzının anayasal güvence altında olacağının garantisini verecek.

KÜRTLER’İN DURUMU

Kampanyada, öncelikli olarak dikkate alınacak diğer bir grup ise Kürtler olacak. MHP ile girilen işbirliği ve HDP’lilerin cezaevinde olmasının, Kürt oylarında çözülmeye neden olduğu yorumları yapılıyor.

Partide yapılan analizlere göre, örgütten ve HDP’den uzaklaşmış ama henüz devletin ya da AKP’nin yanında olmayan kararsız Kürtleri kazanmaya yönelik bir strateji geliştirmeye ihtiyacı var.

Kürt illerinde yürütülecek kampanyada, sadece bölge milletvekillerinin değil, AKP’nin bütünüyle görünür olması sağlanacağı öne sürülüyor.

Bunun için başka illerin milletvekilleri ve bakanlara program yapılacak.

“Cazibe merkezleri” projesinin bölge halkına kazandıracakları kampanya boyunca anlatılacak. Analizlerde, Kürtlerin tereddütlerinin yüzde 70 oranında psikolojik ortamdan beslendiği, bu psikolojinin iyi yönetilmesi durumunda destek sağlanabileceği öne sürülüyor.

KARARSIZ MUHAFAZAKÂRLAR

Partinin, MHP tabanına yönelik çalışmaları ayrı bir başlık konusu olurken, yıllardan beri AKP’ye oy veren geleneksel yapı içerisinde yeni sistemle ilgili tereddütte olan muhafazakârlar olduğu da belirlendi.

Muhalefetin, “tek adamlık, diktatörlük, ülkenin bölüneceği” açıklamaları nedeniyle kafası karışan muhafazakârlara yönelik de bir dizi kampanya başlığı olacak. Ancak, parti yönetimi, kararsız görünen AKP seçmeninin son kertede ‘Evet’ oyu kullanacağı hesabı yapıyor.

EKONOMİNİN DURUMU

Diğer taraftan kampanyada, Anayasa metni üzerinden polemiğe girmek yerine, “güvenlik, gelecek ve kalkınma” başlıklarında yeni umutlar verilmesi planlanıyor. Bu süreçte, referandum vaatleri devreye girecek ve seçmene yönelik yeni uygulamalar duyurulacak. Referandum sürecinde, belirleyici başlığın ekonomi olduğu saptaması yapan kurmaylar, AKP’nin kampanyası süresince, konuyu anlatacak isimleri özenle seçmeyi, medya ile ilişkileri geliştirmeyi, sosyal medyada kamplaştırıcı dil kullananlara izin verilmemesi gibi kararlar almaya hazırlanıyor.

(Kaynak: Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2017, 16:43

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayir
Hayir - 3 yıl Önce

Her onurlu kurt sandikta sana kereken cevabi HAYIR OLACAK

SIRADAKİ HABER