AKP seçmeninin yarıdan fazlası siyasilerin rektör olmasını istemiyor

Metropoll Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar, öğrenci protestolarıyla ilgili yaptıkları anketin sonuçlarını Twitter hesabından paylaştı.

AKP seçmeninin yarıdan fazlası siyasilerin rektör olmasını istemiyor

Metropoll Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar, Boğaziçi Üniversitesi'ne, AKP milletvekili aday adayı ve ilçe yöneticisi olduğu ortaya çıkan Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan tartışmalar ve öğrenci protestolarıyla ilgili yaptıkları anketin sonuçlarını Twitter hesabından paylaştı.

AKP seçmeninin dahi politikacıların üniversitelere rektör olarak atanmasını doğru bulmadığını paylaşan Sencar, “Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşananlar üzerine, halkın rektör atamalarına ve üniversitelerin yönetimine yönelik görüşlerini araştırdık. İktidar seçmenlerinin bile olanlardan ciddi rahatsız olduğu çok net anlaşılıyor” dedi.

Araştırmaya göre, “Üniversite rektörü olarak eski milletvekili, eski milletvekili adayı gibi partili kişilerin/siyasilerin atanmasını doğru buluyor musunuz?” sorusunda katlımcıların yüzde 69'u “hayır”, yüzde 20,2'si “evet”, yüzde 10,8'i “Fikrim yok/Cevap yok” seçeneğini tercih etti.

AKP seçmeninin yüzde 50,6'sı, CHP seçmeninin yüzde 90,2'si, İYİ Parti seçmeninin 85,1'i, HDP seçmeninin yüzde 93'ü ve MHP seçmeninin yüzde 63,8'i ise soruya "hayır" cevabını verdi.

Rektörlerin nasıl belirlenmesi gerektiğine dair soruya ise katılımcıların yüzde 73'ü, “Üniversite öğretim elemanları rektörlerini kendileri seçmelidir”, yüzde 17,9'u da “Rektörleri Cumhurbaşkanı tayin etmelidir” cevabını verdi.

“Üniversiteler idari ve akademik anlamda bağımsız/özerk olmalıdır görüşüne katılıyor musunuz?” sorusunu katılımcıların yüzde 75'i “Evet katılıyorum” şeklinde cevapladı. Yüzde 15,7 ise bu görüşe katılmadığını söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 17:19

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 1 ay Önce

temel haklar gereği seçme ve seçilme hakkı değerlidir. Boğaz içi gibi köklü kurumda o kurumu yönetme kapasitesine sahip biri yoksa o kurumu kapatın,bir diğer şey o kurumda bulunan yüzlerce bilim insanına hakrettir.
Bilim insanları her hafta rektörlük önünde sırtları rektörlüğe dönük kendilerine yapılan hakareti iyade ediyorlar. Bunu anlamak,tamda hitler zihni demek oluyor

aynı canbazlıklar
aynı canbazlıklar - 1 ay Önce

akp eskisi gibi mağdura da oynamaya çalışıyor ya sormazlarmı adama yetki dediler yetki bütün gücü halk verdi hala ne ekonomide ne ziraatte ne sanayide ne eğitimde başarı yoksa demekki kof kof.bunlar her duyguyu iyi istismar ediyor halkımız biraz duygularına kapılmadan mantıklı kararlar alabilse türk siyasetinde bunları hiç görmeyiz.

SIRADAKİ HABER