AKP'den İstanbul Sözleşmesi için çalışma: 'Cinsel yönelim' ve 'toplumsal cinsiyet kimliği' ifadelerine şerh gündemde

Hazırlanan çalışmalar salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı MYK toplantısında değerlendirilecek.

AKP'den İstanbul Sözleşmesi için çalışma: 'Cinsel yönelim' ve 'toplumsal cinsiyet kimliği' ifadelerine şerh gündemde

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi ile ilgili “Artık kendi çerçevemizi kendimiz belirlememiz gerekiyor” sözlerinin ardından gözler yeni düzenlemenin nasıl olacağına çevrildi. Edinilen bilgiye göre Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve AKP'nin hukukçu kurmayları sözleşmeyle ilgili alternatifli çalışmalar yaptı.

‘CİNSEL YÖNELİM' VE TOPLUMSAL CİNSİYET KİMLİĞİ' İFADELERİNE ŞERH  i

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, İstanbul Sözleşmesi’nde tartışmalara neden olan “Temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması” konusunu düzenleyen 4’üncü maddede geçen ‘cinsel yönelim’ ve ‘toplumsal cinsiyet kimliği’ ifadelerine şerh konulması gündemde.

2 AYRI YOL HARİTASI  

Bakanlıklar ve AKP'nin hukukçu kurmayları, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması durumunda nelerin yapılması gerektiğiyle ilgili de 2 ayrı yol haritası belirledi.

Hazırlanan çalışmalar salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı MYK toplantısında değerlendirilecek. Erdoğan’ın talimatına göre son şekli verilecek çalışma ilgili çevrelerde görüşe açılacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 23:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER