Akhtamar Kilisesi'nde ayin tamamlandı

Akhtamar Adası'nda, bu yıl dördüncüsü yapılan ayin tamamlandı...

  Akhtamar Kilisesi'nde ayin tamamlandı

Van Gölü'ndeki Akhtamar Adası'nda bulunan Akhtamar Kilisesi'nde bu yıl dördüncüsü yapılan ayin tamamlandı.

Türkiye Ermenileri Patrikhanesinde görevli din adamlarının katıldığı ayine, yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda kişi ilgi gösterdi.

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrikvekili Başpiskopos Aram Ateşyan'ın başkanlığında gerçekleşen ayin, yaklaşık 2 saat sürdü.

Ayinde konuşan rahip Zakeos Ohanyan, Akhtamar'da kutladıkları bayramın, siyasi, ekonomik, askeri ya da milli bir zafer olmadığına dikkati çekerek, kutlamanın, bir süre için kaybedilen kutsal ve dinsel değerin yeniden bulunması ve onun büyük bir anlam ifade etmesinin bir kez daha keşfedilmesi anlamı taşıdığını söyledi.

Ohanyan, Mesih İsa'nın çarmıha gerilmesi, ölümü ve ölüler arasından dirilişi ile kutsal haçın insanlığa sunduğu mesajın yüceltilmesi gereken ruhsal ve manevi bir fırsat olduğunu vurgulayarak, "Bu bağlamda, haçın dünyaya getirdiği manevi mesajı çok iyi anlamak ve onu yanlı, yanlış ifadelerden arındırmak gerekir" dedi.

'BENCİLLİK İNSANLIĞA SADECE YIKIM GETİRİYOR'


Konuşmasında, dünyada yaşanan savaşlara ve etnik çatışmalara yer veren Ohanyan, şöyle konuştu:

"Tüm savaşlar, kıtlıklar, ahlaki ve kültürel yozlaşmalar, hür türlü etnik ve ırkçı çatışmalar, aslında kendinden ödün vermek istemeyen obur ve asla doymak bilmeyen bir bencilliğin insanlığa sadece yıkım getiren sonuçsuz mücadelesinden kaynaklanmaktadır. Her türlü soylu başkanlığın altında bir özverinin yattığını biliyoruz. Bir ve tek Allah imanı bu tür bir özveriyi teşvik etmeli ve içimizdeki benliğin, bencilliğin yerine, asla karşılık beklemeyen sevgiyi, fedakarlığı, adanmışlığı, paylaşım ve dayanışmayı gerçekten sağlayacak ruhani ve manevi disiplini oluşturabilmelidir."

Bugün de Akhtamar Adası'ndaki tarihi Surp Haç Kilisesi'ne bu iman ve duygularla geldiklerini anlatan Ohanyan, hiç kimsenin yaşamadığı bu adaya kendilerini çeken duygunun, atalarının asırlarca ibadet ettikleri mabed olduğunu ifade etti.

Ayinden sonra konuşan Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrikvekili Başpiskopos Aram Ateşyan da 100 yıl sonra ilk kez Akhtamar Kilisesi'nde vaftiz töreni yapacaklarını anımsatarak, dedelerinin ve büyüklerinin Ermeni oluşundan dolayı bir ailenin özüne dönmeye karar verdiğini ve kimlikleri değişen ailenin vaftiz olup Ermeni kilisesinin üyesi olacağını söyledi.

VAN İSMİNİ VERDİLER

Ermenistan'dan bir doktorun Akhtamar Kilisesi'nde vaftiz olacağına değinen Ateşyan, ayrıca Ermenistan'da yaşayan bir ailenin de "Van" ismini verdikleri çocuklarını burada vaftiz edeceğini dile getirdi.

Ateşyan, ailenin, atalarının anısı olduğu ve Vanlı kardeşlerine olan sevgilerinden dolayı çocuğuna Van ismini verdiğini bildirerek, katılımcılara teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 10:04

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER