AİHM'den Türkiye'ye 'taş atan çocuk' mahkumiyeti

Kararda, '18 yaşından küçük Doğan'ın hakları ihlal edildi' denildi...

AİHM'den Türkiye'ye 'taş atan çocuk' mahkumiyeti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), TMK mağduru -kamuoyunda ''taş atan çocuklar'' olarak bilinen- ve PKK lehine olan bir eyleme katıldığı gerekçesiyle 9 ay 20 gün tutuklu kalan 17 yaşındaki Bilal Doğan'ın gözaltı ve tutukluluğunun makul süreden fazla olduğu gerekçesiyle Türkiye'yi mahkum etti.

'18 YAŞINDAN KÜÇÜK DOĞAN'IN HAKLARI İHLAL EDİLDİ'

Batman'da 2009 yılında, "PKK lehine üç gösteriye katıldığı ve bu gösterilerde slogan attığı, PKK bayrağını ve PKK liderinin Abdullah Öcalan'ın posterlerini taşıdığı, emniyet güçlerine taş ve molotof kokteyli attığı" gerekçesiyle tutuklanan Bilal Doğan, 9 ay 20 gün tutuklu kaldığı gerekçesiyle AİHM'e başvurdu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, olay sırasında 18 yaşından küçük olan Doğan'ın, uzun tutukluluk süresi nedeniyle haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

AİHM başvuranın, ifade özgürlüğünün kısıtlandığına ilişkin şikayetini de iç hukuk yolları henüz tüketilmediğinden reddine karar verdi.

-''ÇOCUKLARIN TUTUKLULUĞU ENDİŞEMİZİ DAHA ÖNCE DE HATIRLATTIK''-

Kararda, Mahkeme'nin, Türkiye'ye karsı açılan çok sayıda davada, çocukların tutukluluğu karşısındaki endişesini ifade ettiğini ve Sözleşme'nin 5. maddesinin 3. fıkrasının ihlal edildiği yönünde karar verdiğini daha önceleri hatırlattığı vurgulandı.

AİHM'in kararında, çocukların korunmasına ilişkin uluslararası metinlerin fazlalılığını dikkate alan Mahkeme'nin, çocukların tutuklanması tedbirinin son çare olarak düşünülmesi ve tutukluluk süresinin mümkün olduğunca kısa tutulması gerektiğini daha önceki kararlarında bildirdiği de anımsatıldı.

Somut davada, göz önünde bulundurulacak sürenin 7 Ekim 2009 tarihinde başvuranın tutuklanmasıyla başladığı ve 27 Temmuz 2010 tarihinde salıverilmesi ile son bulduğu belirtilen kararda, tutukluluk süresinin, yaklaşık dokuz ay yirmi gün sürdüğü bildirildi.

Kararda, "Türk hukuku ve birçok uluslararası sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklere uygun biçimde, tutukluluğu son çare olarak düşünmedikleri sonucu ortaya çıkmaktadır'' denildi.

"YAŞIN DİKKATE ALINMAMASI, TEK BAŞINA 5. MADDENİN 3. FIKRASINI İHLAL ETTİ"

Kararda, ''Mahkeme, başvuran hakkında dokuz aydan fazla bir süre boyunca tutukluluk halinin devamına ilişkin verilen kararlarda, yaşının dikkate alınmamasının, tek başına dahi, Sözleşme'nin 5. maddesinin 3. fıkrasının ihlal edildiği sonucuna varmak için yeterli olduğu kanısındadır. Bu ifadeler ışığında AİHM, başvuranın tutukluluk süresinin çok uzun olduğunu tespit ederek Sözleşme'nin 5. maddesinin 3. fıkrasının ihlal edildiği kanaatindedir'' denildi.

Mahkeme, Doğan'a manevi tazminat olarak bin Avro ödenmesini uygun gördü. Başvuranın yaptığı masraf ve giderler için de 500 Avro ödenmesinin uygun olduğuna karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2013, 23:51
YORUM EKLE