AİHM, Öcalan’ın kötü muamele başvurusunu reddetti

Hücresindeki arama sırasında gardiyanlarca kötü muameleye maruz kaldığına dair AİHM’e başvuran Abdullah Öcalan’ın başvurusu reddedildi

AİHM, Öcalan’ın kötü muamele başvurusunu reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Abdullah Öcalan’ın, 2008’de hücresinde yapılan aramanın ardından, “kötü muamele ve işkence yasağını ihlalden” yaptığı başvurusunu bugün karar bağladı.

AİHM’in bugün açıkladığı kararla, başvuru, oybirliğiyle “kabul edilemez” bulundu.

SORUŞTURMALAR TAKİPSİZLİKLE SONUÇLANDI

Öcalan, bulunduğu İmralı Cezaevi’ndeki hücresinde 7 Ekim 2008’de yapılan arama sırasında, gardiyanlarca kötü muamele ve işkenceye maruz kaldığı gerekçesiyle 21 Ekim 2008’de avukatları aracılığıyla Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi verdi.

Şikayetin ardından Öcalan’a destek amacıyla birçok kentte protesto gösterileri de düzenlendi.

Bir hapishane yöneticisi ve iki gardiyan hakkında açılan disiplin soruşturması takipsizlikle sonuçlandı.

Ocak 2009’da Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı da adli soruşturmayı sonlandırdı ve “Öcalan’ın her gün uzmanlarca muayene edildiğini, bu muayeneler sırasında doktora bu yönde bir şikayet belirtmediğini” ifade ederek takipsizlik kararı verdi. Kararda, tıbbi raporlarda da herhangi bir kötü muamelenin bulunduğuna dair kanıt olmadığı belirtildi.

Bu karara yapılan itiraz da Yalova Ağır Ceza Mahkemesince reddedilince AİHM’e başvuru yapıldı.

DİĞER ŞİKAYETLERİ DE REDDEDİLDİ

AİHM kararını bugün açıkladı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesinde düzenlenen “işkence ve kötü muamele yasağını” ihlal edilmediğine hükmetti.

Kararda, kötü muameleye dair bir kanıtın mahkemeye sunulmadığı ifade edildi. Savcılığın takipsizlik kararına atıfla, psikiyatrist ve dahiliye uzmanı muayenelerinde de bu yönde bir şikayetin raporlanmadığı, Öcalan’ın hapishane idaresine de bir şikayette bulunmadığı ifade edildi.

Ayrıca, Avrupa Konseyi İşkenceyi ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezalandırmayı Önleme Komitesi’nin (İşkenceyi Önleme Komitesi - CPT) İmralı Cezaevine Ocak 2010’da yaptığı ziyaretlerde de, bu olayla ilgili bir şikayetin dile getirilmediği ifade edildi.

Öcalan’ın başvurusunda yer alan, AİHS’in 2. maddesindeki “yaşam hakkı” ile 14. maddesindeki “ayrımcılık yasağının” ihlal edildiğine dair iddiaları da aynı şekilde reddedildi.

Kaynak: Bianet

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 22:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER