AİHM'den Demirtaş kararı

Adalet Bakanlığı, Demirtaş davasının AİHM Büyük Daire’de görülmesine karar verildiğini açıkladı

AİHM'den Demirtaş kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’nin Selahattin Demirtaş’la ilgili temyiz başvurusunu kabul etti.

HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Demirtaş davası AİHM Büyük dairesinde yeniden görülecek.

Adalet Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) halen cezaevinde tutuklu olarak bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki kararına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, AİHM'nin Demirtaş ile ilgili Türkiye'nin temyiz başvurusunu kabul ettiği belirtildi. 

AİHM’in Türkiye davalarına bakan 2. Dairesi, 20 Kasım 2018'de Demirtaş'ın serbest bırakılması ve tutuksuz yargılanması gerektiği yönünde karar vermişti.

Adalet Bakanlığı, AİHM’nin kararına, 18 Şubat 2019 tarihinde “Davanın AİHM Büyük Daire tarafından incelenmesi” talebiyle itiraz etmişti.

Türkiye’nin itirazını inceleyen Büyük Daire bünyesinde beş hâkimden oluşan kurul, 19 Mart 2019 tarihinde verdiği karar ile söz konusu davanın Büyük Daire tarafından incelenmesi gerektiğine karar verdi. Bu kararla birlikte davanın görülmesine yeniden başlanacak, başvurana ve hükümete davayla ilgili görüşleri yeniden sorulacak. AİHM tarafından belirlenecek bir tarihte dava ile ilgili Strazburg’ta duruşma yapılacak ve yeni bir karar verilecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 12:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER