Ağaoğlu çevrecilerle dalga geçti

Meğer "Ağamız" her şeyi en iyi biliyormuş...

Ağaoğlu çevrecilerle dalga geçti

“Ünlü reklam yıldızı” Ali Ağaoğlu, Türkiye'nin enerji ihtiyacı olduğunu belirterek yeni enerji projelerine karşı çıkanları eleştirerek, “hepimiz bir tane inek alalım, enerjimizi tezekten sağlayalım” dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) 16 Haziran 2010 tarihinde Tesco Kipa'nın ana sponsorluğunda Ankara'da düzenlediği, “Kamunun küresel Isınma Konusundaki Yaklaşımı-Geleceğine Sahip Çık” kurultayındaki konuşmalar ve bildiriler kitap haline getirildi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, kitabın tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin enerji olduğunu, enerjiye yılda 50-55 milyar dolar döviz ödediğini söyledi.

Bu paranın da kötü enerjiye ödendiğini ifade eden Ağaoğlu, “Türkiye'nin kendi kaynakları yeterli değil, ama hiç olmazsa bunun yarısını kendi öz kaynaklarından karşılaması Türkiye'yi ekonomik açıdan çok iyi bir noktaya getirir” dedi.

O BİLİYOR

Yenilenebilir enerji konusunda Türkiye'de halkın yanlış bilgilendirildiğini belirten Ağaoğlu, “Bilinçli bilinçsiz televizyonda birçok yeşil programlar yapılıyor. Geçen gün bir TV kanalında, benim de dostum, arkadaşım o programı yapan, RES'e karşı, HES'e karşı, nükleere karşı, doğalgaza karşı... Kardeşim gelişmişliğin bir göstergesi de enerji tüketimidir. Türkiye de gelişiyor, büyümesi lazım. RES'e, HES'e karşısın o zaman sen o TV yayınını yaparken bile ciddi enerji harcıyorsun. Dedim ki, 'bir kamyon tezek gönderin, kapısına dökün', Anadolu'da hala birçok yer enerjisini bugün tezekten sağlıyor. Bunu yapma, onu yapma, ne yapacaksın? O zaman enerji de kullanmayalım, hepimiz bir tane inek alalım, enerjimizi tezekten sağlayalım” şeklinde espri yaptı.

HEM ELEŞTİR HEM YAP; ZENGİN OL

Ali Ağaoğlu, yenilenebilir enerjide Ağaoğlu olarak ciddi bir noktaya geldiklerini, rüzgarda özellikle Türkiye'nin ürettiğinin yüzde 12'sini kendilerinin üretir duruma geldiklerini ifade etti.

ÖNCEKİLERİ YAPAN KİMDİ ACABA?

Konutların çevre kirliliğine çok büyük etkisi olduğuna işaret eden Ağaoğlu, şöyle dedi:

“Konutlarımızın yüzde 70'i maalesef başta deprem güvenliği olmak üzere nitelik yönünden inanılmaz kötü durumda. Türkiye'nin en büyük tuğla fabrikaları benim. Seçim dönemlerinde siyasi kaygılarla geçmişte gecekondulaşma inanılmaz patlamıştı. Ne ısı yalıtımı ne bir şey vardı. O binalarda yüzde 60'a yakın enerji kaybı vardır. Binalarımızla maalesef göğü ısıtıyoruz.”

SONUNDA YALITIMI ÖĞRENMİŞ

Yeni yaptıkları binalarda bu konuya çok önem verdiklerini dile getiren Ağaoğlu, şöyle devam etti:

“Önce az enerji harcayacak binaları tasarlamaya çalışıyoruz, ısı yalıtımını da ön plana çıkarıyoruz. Yaptığımız sitelerin birçoğunda 3 artı 1 normal daire için sadece kış aylarında aylık 70-80 lira doğalgaz faturası ödüyorlar. My World Europe projemizde kojenerasyon sistemi kuruyoruz, sitenin bütün enerji ihtiyacını karşılıyoruz. Atık enerjiden de binaların ısıtmasını ve soğutmasını sağlıyoruz ve yüzde 90'ın üzerinde bir enerji verimliliği sağlamış oluyoruz.”

Elektrikli araba Tesla'yı bir farkındalık yaratmak için getirdiğini, yeterince arabası olduğunu söyleyen Ağaoğlu, gelecek 10-20 yıl arasında yollardaki arabaların yüzde 30-50'sini elektrikli araçların oluşturacağını vurguladı.

“MY WORLD EUROPE”, YES YOUR WORLD EUROPE

Bilindiği gibi Ağaoğlu, “10 bin peşin, ev senin” kampanyasıyla bu projesinin reklamlarında kendisi de oynamış, herkesin rahatlıkla havuzlu villalar alabileceğini, herkese bu imkanı vereceklerini iddia etmişti. Ancak “10 bin peşin, ev senin” denen konutlara başvuran vatandaşlar 1+1 dairelerin bile 132 binden başladığını, 772 bin liraya kadar çıktığını görüp hayal kırıklığına uğramıştı.

Ali Ağaoğlu, “Türkiye otomotivde fason üretimde belli bir noktaya geldi, bilgi birikimi var. Başbakan da söyledi 'kendi markamızı üretelim' diye. Özellikle elektrikli araçla Türkiye kendi markasını yaratabilir. Burada büyük pazar var” dedi.

ÜÇ DE YETMEZ BEŞ OLSUN

Bugün üçüncü köprüye bilinçsiz bir karşı çıkış olduğunu da savunan Ağaoğlu, şunları söyledi:

“İstanbul'un, toplu ulaşımı çözmesi lazım. Senede araçlar durduğu yerde ortalama 200 milyon dolar yakıt yakıyor. Bugün üçüncü köprünün maliyeti de 200 milyon dolardır. 5 tane köprü de yapsan kaliteli toplu taşımayı İstanbul'da yaygınlaştıramıyorsan bu trafiğin altından kalkamazsın. Bizim muhakkak İstanbul'da üçüncü değil, dördüncü, beşinci köprüyü de yapmamız lazım.

Türkiye'de en çok yanlış bilinenlerden biri de 2B arazileridir. Sultanbeyli ta Bizans zamanından beri orduların tahıl ambarıydı. 2023 yılında İstanbul'un nüfusu 23 milyon olacak. 'Vize koyalım' deniyor, bununla olmaz, şehrin genişlemesini bileceksin. Buna göre şehrin planlamasını yapmamız, bu nüfusu bir yerlere sığdırmamız lazım. Özel sektörle üniversitelerin işbirliği yapıp beraber çalışması lazım. Yeniliğe de açık olmalıyız.”

Doğa Savaşçıları Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Murat Çetintaş, Ağaoğlu'nun bu konuşması üzerine söz alarak, “Üçüncü köprüyü sizinle 30 gün tartışırız. Biz kuru kuruya karşı gelmiyoruz. Çernobil'e ilk karşı çıkan bizleriz. Sizin bölgenizde kanser patlaması var, devlet hala bunu gizliyor” dedi.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER