Af Örgütü'nden cezaevindeki düşünce suçluları için imza kampanyası

Uluslararası Af Örgütü, “acil eylem” çağrısında bulundu

Af Örgütü'nden cezaevindeki düşünce suçluları için imza kampanyası

Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Af Örgütü, “acil eylem” çağrısı olarak, Covid-19 salgını sırasında Türkiye’de yüksek risk altında bulunan ifade ve düşünce özgürlüğü suçlarından mahkum edilenlerin serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı.

Uluslararası Af Örgütü desteğiyle, “Acil Eylem Org” sitesinden yapılan açıklamada, siyasetçi Selahattin Demirtaş, yazar Ahmet Altan ile iş insanı ve sivil toplum temsilcisi Osman Kavala gibi birçok ismin TBMM’de çıkartılan son aftan yararlanamadığı belirtildi.

‘VİRÜS KAYGI VERİCİ BİR HIZLA YAYILIYOR’ 

İmza kampanyası metninde, “Covid-19, Türkiye’de kaygı verici bir hızla yayılmaya devam ederken, aşırı kalabalık ve hijyenik koşullardan yoksun durumda bulunan cezaevlerindeki binlerce mahpusun ve cezaevi personelinin hayatı daha büyük risk altında” denildi.

İmza kampanyasına destek istenen metinde ayrıca şu görüşlere yer verildi: “13 Nisan’da 90 bine yakın mahpusun erken tahliye edilmesini öngören yasa Meclis’ten geçti. Fakat bu yasa, gazeteciler, insan hakları savunucuları ve yalnızca haklarını kullandığı için terörle mücadele yasaları kapsamında haksız yere cezaevinde tutulan diğer kişiler ile tutuklu yargılananlar da dahil olmak üzere erken tahliye edilmeyi hak eden birçok kişiyi kapsam dışında bırakıyor. Adil olmayan bir şekilde cezaevinde tutulmaya devam edilen kişilerin serbest bırakılması ve cezaevlerinde kalmaya devam eden kişilerin toplumun geneline sunulan sağlık imkanlarından yararlanabilmesi için çağrıda bulun. İmzacı ol!”

Kaynak: Euronews

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2020, 14:42

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa yardımcı
Mustafa yardımcı - 1 yıl Önce

Yorumsuz insan hakları

Ali Fırat
Ali Fırat - 1 yıl Önce

Sahip çıkalım bu onurlu insanlara

SIRADAKİ HABER