"ABD’nin Türkiye’ye yaptırım paketinde sona gelindi, 'teröre destek' bile masada"

“Rusya ile Türkiye’nin ortak girişimi doğalgaz boru hattı projesi ‘Türk Akımı’ nedeniyle Rusya üzerinden ikincil yaptırımlar Türkiye’ye yayılabilir”

"ABD’nin Türkiye’ye yaptırım paketinde sona gelindi, 'teröre destek' bile masada"

Habertürk yazarı Serdar Turgut, ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması için dört ayrı çalışmanın Kongre gündeminde bulunduğu öne sürdü.

Turgut, “Rusya yaptırımlarına Türkiye’yi de sokma planı var. Beyaz Saray’ın karşı olmasına rağmen Kongre, Rusya’ya bazı yeni yaptırımları hızla uygulama kararında” dedi.

ABD’nin Türkiye’nin İsrail tutumundan rahatsız olduğunu öne süren Turgut,  “Özellikle Kongre’de, Türkiye’nin İsrail’e yönelik tavrının çok rahatsızlık yarattığı, yaptırımlar konusunda aceleci olunmamasını isteyen üyelerin bile bu gelişmeden sonra diğerleri gibi hızlı kararlar alınmasından yana olmaya başladıkları anlatılıyor” ifadelerini kullandı.

 Habertürk Washington Temsilcisi Serdar Turgut bugünkü yazısının bir bölümü şöyle:

1. ŞİRKET VE BANKALARA S-400 YAPTIRIMI

Rusya’dan S-400 füzeleri almasının, NATO üyesi  Türkiye’ye otomatik yaptırımlar getirilmesi gerektirdiğini düşünen bir kesim var. Rusya yaptırımlarına destek olan grup da bunları destekliyor. Eğer bu gerçekleşirse füzelerin alınmasında etkin Türk şirketleri ve bankalarına, Amerikan şirketleri ve bankalarıyla iş yapma yasağı getirilmesi düşünülüyor.

2. RUSYA ÜZERİNDEN TÜRK AKIMI YAPTIRIMI

Rusya ile Türkiye’nin ortak girişimi doğalgaz boru hattı projesi ‘Türk Akımı’ nedeniyle Rusya üzerinden ikincil yaptırımlar Türkiye’ye yayılabilir.

3. TERÖR GRUPLARINA ‘KURUM’ ADI VERİLEREK YAPTIRIM

 3- Bölgede bazı terör gruplarına destek verdiği iddiasıyla Türkiye’ye yeni yaptırımlar getirilebilir. Bu bağlamda, Türkiye’de hedeflenen kişi ve kurumların adı verilerek yaptırımlar getirilmesi (targeted sanctions) söz konusu.

4. ‘HAKAN ATİLLA’ DAVASINA BAĞLI DAVALAR

ABD Hazinesi’nde bazı bankalara yaptırımlar getirilmesi üzerine çalışmalar sürdürülüyor. Bunların ortaya çıkarılması için yarın devam edilecek  ‘Atilla davası’nın sonucunun alınması bekleniyor. Ayrıca ABD Hazinesi’nin Türkiye’ye aynı bağlamda yeni davalar açması da gündemde.

Yazının tamamı burada.

Kaynak: Habertürk

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 08:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER