AB heyeti, HDP İzmir İl Örgütü'nü ziyaret etti

“HDP’ye yapılan korkunç saldırıyı kınamak üzere burada bulunuyoruz”

AB heyeti, HDP İzmir İl Örgütü'nü ziyaret etti

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki heyet, Deniz Poyraz’ın katledildiği HDP İzmir İl Örgütü’nü ziyaret etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran’da Onur Gencer tarafından yapılan silahlı saldırı ardından parti üyesi Deniz Poyraz’ın katledilmesine yönelik tepkiler sürüyor.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile AB Basın Müşaviri Miray Akdağ, AB Delegasyonu Birim Başkanı Alexander Fricke, AB Delegasyonu Proje Yöneticisi Lisa Westling’in aralarında bulunduğu heyeti HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, İzmir İl Eş Başkanları Besriye Tekgür ve Kadir Badur ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri karşıladı.

MA'da yer alan habere göre, AB heyeti ilk olarak Poyraz’ın katledildiği alanı ziyaret etti. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Poyraz’ın anı defterine not yazdıktan sonra ailesine ve HDP’ye baş sağlığı dileklerini sundu.

Heyet parti binasında incelemelerde bulunarak, konuya ilişkin bilgi alışverişinde bulundu.

"SALDIRI TÜRKİYE HALKINA YAPILDI"

Yapılan inceleme ardından konuşan Meyer-Landrut, “HDP’ye yapılan korkunç saldırıyı kınamak üzere burada bulunuyoruz” dedi.

Poyraz ve ailesine saygılarını ilettiğini belirten Landrut, “Ayrıca yerel HDP yöneticilerine de en içten dileklerimi sunuyorum” diye konuştu.

Dayanışmadan dolayı memnuniyetliklerini ifada eden HDP İl Eş Başkanı Besriye Tekgür de “Yapılan saldırı sadece HDP veya Deniz yoldaşımıza yapılmadı. Saldırı bütün Türkiye halkına ve demokrasiye yapıldı. İktidar ve etrafındakiler dileriz ki bundan sonra muhaliflere karşı dillerini daha dikkatli kullanırlar.” dedi.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti. Yaklaşık yarım saat süren basına kapalı toplantıdan sonra Meyer-Landrut, Deniz Poyraz’ın vurulduğu yere karanfil bırakarak bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2021, 21:09

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER