56 gün oldu; Hurşit Külter nerede?

27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbeti tam 56 gündür bilinmiyor

56 gün oldu; Hurşit Külter nerede?

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor.

Akıbeti 56 gündür bilinmeyen Hurşit Külter için yapılan başvurulardan da herhangi bir sonuç alınamazken; adli, kolluk ve idari birimler, tanık ifadelerine rağmen Külter’in gözaltına alınmadığını savunuyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini söyleyeli 28 gün oldu.

Öte yandan, Hurşit Külter'in akıbetini sormak amacıyla verilen 43 dilekçeden birine cevap veren İçişleri Bakanlığı, "…konusu itibariyle kurumumuz görev alanına girmediği anlaşıldığından" denilerek dilekçeyi iade etti.

Kayıpların akıbetinin sorulduğu 17-31 Mayıs Kayıplar Haftası'nda gözaltına alınan Külter'in durumuna dair 56 gündür aile ve kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı.

İnsan Hakları Örgütleri ise Külter’in bulunması için girişimlerini sürdürüyor.

'HERKES KENDİNİ BİZİM YERİMİZE KOYSUN VE OĞLUMU SORSUN'

Baba Hamit Külter, dün herkese şu sözlerle seslendi:

"İnsanlığın yıkıldığı, bir harabeye dönüştürülen Şırnak’tan seslenmek istiyorum, acımasız şekilde yıkılan bu şehir, peygamberler şehridir. Hatta ona tarih boyunca 'Şehri Nuh' denilir. İnsanlık oradan yayıldı yeniden bütün dünyaya, ama şimdi girsek belki de tanıyamayız oraları.

“Bu kadar değerli topraklarda insanlar kaybolmasın, tıpkı benim çocuğum gibi, insanlar insanlıklarına sahip çıksın. 55 gündür benim oğlum kayıp, hiç düşünüyorlar mı acaba bu 55 gün nasıl geçti diye. İnsan ufak bir eşyasını bile kaybetse de günlerce arar durur. Oysa kaybolan bir can, gencecik bir can. Herkes kendini bizim yerimize koysun ve oğlumu sorsun."

27 Mayıs’tan bu yana akıbeti bilinmeyen Hurşit Külter ile ilgili yaşananları gün gün buradan inceleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 16:03
YORUM EKLE