30 yıl sonra ilk dua barış için

Diyarbakır, Surp Giragos Ermeni Kilisesi bugün açılıyor…

30 yıl sonra ilk dua barış için

RİFAT BAŞARAN / RADİKAL

ANKARA- Diyarbakır’da restorasyonu tamamlanıp, bugün açılışı yapılacak Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde 30 yıl aradan sonra ilk dua barış için yapılacak. Açılışta konser ve müzikli yemek programı da vardı ancak bu program son ölümler nedeniyle iptal edildi. Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Radikal’e yaptığı değerlendirmede, “Açılışta ve pazar günü yapacağımız ilk ayinde bölgenin huzuru ve barışı için dualarımız yükselecek. Vaazımızda da yine bu konuya yer vereceğiz” dedi.

HEP BARIŞ DUASI OLACAK

Kendisi de aslen Diyarbakırlı olan Ateşyan, açılış günü değişik ülkelerden binlerce Ermeni’nin Diyarbakır’a geleceğini belirterek, “Burası elimizde kalan önemli miraslarımızdan. Bu çatı altında daima huzur ve barış, birlik ve beraberlik için dualarımız yükselecek” dedi.

Diyarbakır Surp Sarkis Giragos Küçük Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık da, “Hakkâri’de yaşanan hadise bizi çok üzdü. Hakkâri’de yaşamını yitiren 24 gencimizin anısına saygı nedeniyle müzikli programları iptal ettik” dedi.

YORUM EKLE