15 Temmuz’da Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde silah dağıtılmıştı: Kaybolan silahlar aranıyor

Canikli, kaybolan silahların arandığı söyledi, sayısı hakkında bilgi vermedi

15 Temmuz’da Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde silah dağıtılmıştı: Kaybolan silahlar aranıyor

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kaybolan silahların arandığını bildirdi.

 Canikli, kaybolan silahların sayısını ise açıklamadı

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, soru önergesinde 15 Temmuz 2016’da Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı envanterinde bulunan silah ve mühimmattan kayıp olup olmadığını sordu.

TSK envanterindeki kayıp-eksik silah ve mühimmatın bulunması için ne gibi çalışmalar yapıldığını soran Tüzün, ayrıca şu soruya yanıt istedi:

“Kuvvet komutanlıklarında kullanım dışı kalan silah, mühimmat, araç ve gereç var mıdır? Bunların yeniden TSK envanterine katılması için girişimlerde bulunulmuş mudur? Bunun için ne kadar süre gereklidir?”

Kayıp silahların olduğunu, bunların tüm yurtta arandığını belirten Canikli, şunları kaydetti:

“Kayıp durumdaki silahların Türk Silahlı Kuvvetleri Kayıp Çalıntı Gasp Edilen (TSM KÇGE) Silah Takip Sistemleri ve İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama (KİHBEİ) sistemine girişleri yapılarak tüm yurtta aranmaları sağlanmıştır. Ayrıca konu adli makamlarca da soruşturulmaktadır. Kayıp silah/mühimmat listesi güncel tutulmakta, tüm yurtta ele geçirilen silah/mühimmat ile karşılaştırılmakta, seri/lot numaraları tutan malzemeler mevzuata uygun olarak envantere dahil edilmektedir.”

15 Temmuz darbe gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün silah önünde dağıtmışlardı. Ankara Valiliği de İl Emniyet Müdürlüğü’nün talimatı ile silah depolarının kırıldığını, uzun namlulu silahların ve mühimmatın personele, kimlikleri kontrol edildikten sonra ama zimmet kaydı tutulmadan verildiğini açıklamıştı.

Açıklamada “Hızlı ve etkin karşı koyulmasını sağlamak amacıyla, sorumluları beklenmeden, İl Emniyet Müdürlüğü’nün silah depolarının kapılarının kırılarak uzun namlulu silahların ve mühimmatının personele dağıtılması talimatını vermiştir” ifadeleri kullanılmıştı.

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2018, 09:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER