1 yıl boyunca 'ateist olmayı deneyen' Papaz'ın vardığı sonuç: 'Bence Tanrı yok'

Amerika'da Ryan Bell adında bir papaz 1 yıl boyunca ateist olmayı denemeye karar verdi ve 1 yılın sonunda herkesi şaşırtan bir açıklama yaptı

1 yıl boyunca 'ateist olmayı deneyen' Papaz'ın vardığı sonuç: 'Bence Tanrı yok'

Yedinci Gün Adventist Kilisesi’nde papaz ve Azusa Pasifik Üniversitesi’nde profesör olan Ryan Bell, yaklaşık bir yıl önce ‘ateist olmayı deneyeceğini’ açıklamıştı. Ryan Bell tam 12 ay boyunca ‘Tanrı yokmuş gibi’ yaşadıktan sonra, kendince yaptığı çıkarımı halkla da paylaştı; “Bence Tanrı yok.

Amerika’da yayın yapan dini platform Patheos’dan Hemant Mehta’nın haberine göre başta sadece alternatifleri göstermeye çalıştığı düşünülen genç papazın gerçekten ateist olacağı kimsenin aklına gelmemişti. Ancak durum tam olarak buydu.

İŞSİZ KALINCA DİNDARLAR PARA TOPLADI

Bell bu deneyi yapacağını açıkladıktan sadece birkaç hafta sonra Azusa Pasifik Üniversitesi ile Fuller Teoloji Seminerleri’ndeki işlerinden kovulmuştu. “Ben bu deneyi yaparken, beni fakültenin bir parçası yapamayacaklarını söylediler” diyen Bell, durumu anlayışla karşıladığını belirtti.

Patheos adlı dini haber sitesinin okuyucuları bu durumu öğrenince, işsiz kalan Ryan Bell ve ailesi için 27 bin dolar (yaklaşık 62 bin TL) topladı. 2014’ün son günlerini yaşarken ise sitenin okuyucuları Ryan Bell’in deneyinin sonucunu merak etmeye başladı.

Beklenen açıklama 27 Aralık 2014’te geldi. Amerika’da yayın yapan bağımsız haber radyosu NPR’a (National Public Radio) açıklama yapan Ryan Bell, muhabir Arun Rath’e ‘ateizmin daha olduğunu hissettiğini’ belirterek “Tanrı’nın varlığı üzerine olan pek çok tartışmayı inceledim ve bugüne kadar inandığım şeyi destekler nitelikte ikna edici pek bir şey bulamadım. Açıkçası Tanrı’nın var olduğuna inanmıyorum. En büyük kanıtım da kendim ve deneyimlerim. Tabii bunun benimle ilgili en ilginç şey olduğunu söylemek çok zor,” dedi.

‘KANITLARA AÇIĞIM’

Bell geçtiğimiz bir yıl içerisinde, küçüklüğünden beri inandığı şeyleri analiz ettiğini, ancak bunları kanıtlayacak pek bir şey bulamadığını açıkladı.

Öte yandan Bell, ateist inancının kesinlikle doğru olduğunu da savunmuyor. Bell de pek çok ateist gibi Tanrı’nın varlığına dair kanıtlara açık olduğunu, sadece bu kanıtları henüz bulamadığını iddia ediyor.

Bell sözlerine şu sözlerle devam ediyor; “Sanırım eskiden Tanrı’ya daha yakın olmak istiyordum, ancak şimdi gerçeklerle daha yakın bir ilişki kurmak istiyorum.

Eski papaz Ryan Bell’in inanç dünyasındaki bu önemli değişiklik, hayatının diğer alanlarına da yansımış. Şimdi yeni bir iş bulan Bell, papaz iken de beraber çalıştığı Evsizlere Yardım Eden İnsanlar (People Assisting The homeless, PATH) grubunda çalışmaya başladı.

Çeviri: Öykü Çetin / Radikal

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 13:05

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER