İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater'in de aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında görülen Gezi davasında karar bugün verilecek.

Duruşma öncesi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında bir kez daha “Gezi yargılanamaz” denildi. “Gezi umuttur, umut yargılanamaz” yazılı pankartın açıldığı eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Musa Piroğlu; CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve çok sayıda kişi katıldı. Eylemde ayrıca, “Biz Geziciyiz, siz gidici” ve “Gezi direnişlerde sürüyor” yazılı dövizler taşındı.

Akif Burak Atlar tarafından okunan basın metninde, Gezi direnişinin meşruluğunun iki kez yargı kararıyla tescil edildiğine dikkat çekildi.

Toplumsal muhalefetin en temel hak ve taleplerinin suç unsur gibi gösterilmek, barışçıl direnişin tarihsel ve meşru gerçekliğinin ısrarla çarpıtılmak ve karalanmak istendiği kaydedilen açıklamada, iktidarın bu çabalarının beyhude olduğu dile getirildi.

Haklarında müebbet hapis cezası istenen Osman Kavala, Mücella Yapıcı ve onlarca yıl hapis istenen Can Atalay, Tayfun Kahraman'ın da aralarında bulunduğu demokrasi, kent ve hukuk emekçileri şahsında ülke çapında Gezi direnişine katılan milyonların yargılandığına vurgu yapılan açıklama, Gezi direnişinin kirletilmesine izin verilmeyeceği söylendi.

Gezi direnişinde uygulanan polis şiddeti ve işkencesinin anımsatıldığı açıklamada, kamuoyuna direnişi sahiplenme çağrısı yapıldı ve eklendi:

"Ülke tarihinde bir onur sayfası olan Gezi Direniş'ini karalama çabasından derhal vazgeçin. Herkesi Gezi'nin gerçek tarihine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Hep birlikte baskılara direnmenin yolu Gezi'nin gerçek tarihine sahip çıkmaktır. Gezi, eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi için bu ülkenin sönmeyecek umududur. Gezi yargılamaz" denildi. Eylem, "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganıyla son buldu.

Kaynak: Evrensel