Gazeteci Nedim Türfent, 6 yıl 6 ay tutukluluğun ardından Karakoçan K-1 Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye oldu.

Kendisini karşılayanlara konuşan Türfent, “Cezaevinden çıkmayı bir özgürlük olarak görmüyorum” dedi.

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden 23 Ağustos'ta Elazığ Karakoçan K-1 Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen gazeteci Nedim Türfent, infazı tamamlaması üzerine tahliye oldu.

Türfent, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), meslektaşları, MLSA avukatı ve ailesi tarafından cezaevi kapısında karşılandı.

‘BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMEDİ’

Cezaevi çıkışı kendisini karşılayanlara teşekkür eden Türfent, burada kısa bir konuşma yaparak, "Cezaevinden çıkmayı bir özgürlük olarak görmüyorum. Özgürlük farklı bir şey, özgürlük dört duvarın dışında da değil. Tutuklu meselesi sadece siyasi bir mesele değildir. Uzun yıllardır cezaevinde olan ve hasta tutuklular var. Bu fotoğraf bu ülke için iyi değil" dedi.

Tutukluluk süresi ve yeni tutuklanan meslektaşlarının durumuna da dikkati çeken Türfent, şunları söyledi:

"Yıllar önce yaptığım bazı haberler onları rahatsız ettiği için tutuklandım. Ancak üzerinden yıllar geçmesine rağmen iktidarın gazetecilere olan bakış açısı değişmediği gibi baskıları tavan yapmış durumda. En son Ankara’da 9 gazeteci arkadaşımız tutuklandı. Bu iktidarın basına yönelik bakışını gösteriyor. Bunu sadece iktidarın sorunu olarak görmüyorum. Türkiye'de insan hakları savunuculuğunu yapan örgütlerin de sorunudur. Batıda bir gazeteci tutuklandığında adeta dünyayı koparırcasına tepki gösterilirken, söz konusu Kürt gazeteciler olunca kılları kıpırdamıyor. Bunu eleştiriyorum."

8 YIL 9 AY HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfent, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan hak ihlallerini haberleştirdiği için asker ve özel harekat polislerinin kullandığı sanal medya hesaplarında ölümle tehdit edilerek hedef alınmıştı. Van’da 13 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanan ve hakkında hazırlanan iddianamede, “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla yargılanan Türfent, Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmasında 24 tanıktan 13’ü ifadelerinde işkence gördüklerini ve zorla ifade verdiklerini beyan etmişti. Geriye kalan 10’u açık tanık, biri gizli tanık olmak üzere 11 tanıktan 4’ü ise işkence altında kendilerine kağıt imzalatıldığını kaydetmişti. Tüm bunlara rağmen Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi, Türfent’e 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı