İngiliz Financial Times'ta, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB),  faiz indirimi sonrası liranın döviz karşısında değer kaybetmesi hakkında bir analiz yayımlandı. Analizde, Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ın sahneyi erken terk etmeyeceği belirtilirken seçim tarihine ilişkin "2023'e kadar olmayacak" tahminine yer verildi.

“DEĞİŞİMİN SİNYALLERİNİ VERİYOR”

Cumhuriyet'in Financial Times'tan aktardığına göre; gazete, yatırımcıları da ilgilendiren ve çarpıcı yorumları içeren bir makale daha yayınladı.

Analizde, “Bir hafta daha TL başka bir şok yaşadı. Merkez Bankası’nın politika faiz oranını 2 puan düşürmesinin ardından para birimi tarihin en düşük seviyesine geriledi. Merkez Bankası, faiz oranlarını yükseltmek yerine faiz indirimine giderek bunu dünyada gerçekleştiren tek büyük para politikası yapıcısı olduğunu gösterdi” denildi.

Yazının devamında “Perşembe günü alınan karar, finansal piyasalarda beklenenin en az iki katı büyüklüğündeydi. Son olaylar, değişimin sinyallerini veriyor. Yatırımcılar için ise soru şu: “Bu süreç ne kadar sürecek?” ifadelerine yer verildi.

‘İKİSİ DE ÜSTÜ KAPALI SALDIRILAR’

Analizde "TÜSİAD, kalıcı refah düzeyinin sürdürülebilir olması için, “merkez bankası bağımsızlığı ve temkinli para ve maliye politikası” uygulanmasına yönelik çağrıda bulundu. TÜSİAD açıklaması aynı zamanda, Türkiye'nin önde gelen iş insanlarından Ömer Koç'un ülkedeki “yorucu” enflasyonu eleştirmesinin hemen ardından geldi" değerlendirmesi yapıldı.

Bu iki açıklama ise, "Her ikisi de Erdoğan'a ve yüksek faiz oranlarının enflasyona neden olduğu ve refahın yolunun krediye dayalı tüketimden geçtiği politik inançlarına üstü kapalı ancak sivri saldırılar olarak görülebilir. Aslında bu tür yorumlar yeni değil. Geçmişte de iş dünyasından benzer açıklamalar yapılmıştı. Ancak analistler, momentumun hükümet aleyhine hareket ettiğini ve gündemi muhalefetin belirlediğini söylüyor" şeklinde yorumlandı.

“AKP GİDEREK UMUTSUZ HALE GELİYOR”

Makalede, BlueBay Asset Management'tan Timothy Ash’ın görüşlerine de yer verilerek, “Muhalefet gerçekten kazanabileceklerinden emin. (İktidardaki) AKP giderek daha da umutsuz hale geliyor. Erdoğan'ın yanılabileceğini düşünüyorlar" ifadeleri kullanıldı.

SEÇİMLER NE ZAMAN?

Analizde son olarak şu değerlendirmeler kaydedildi:

“Son anketler, muhalefet partilerinin Erdoğan'ın AKP’si ve müttefikleri karşısında öne geçtiğini gösteriyor. 20 yıl önce göreve geldikten sonra Türkiye ekonomisini canlandırmak için çok şey yapan bir zamanların son derece popüler cumhurbaşkanı, ilacını bulmayı büyük ölçüde başaramadığı enflasyonun kurbanı olma riskiyle karşı karşıya. Analistler, hasarın seçmenler tarafından şiddetle hissedildiğini söylüyor. Ancak yatırımcılar, Erdoğan'ın yakın zamanda sahneyi terk edeceğini varsaymamalı. 2023'e kadar seçim olmayacak.”